Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Zajímavé propojení hodin AJ a VV | ZŠ Mládí

ZŠ Mládí

Co se v Mládí naučíš...

Zajímavé propojení hodin AJ a VV

Alena Merhautová 01.06.2023

V hodinách konverzace v anglickém jazyce jsme si vyprávěli o Knize z Kellsu, rukopisném evangeliáři zdobeném nádhernými iluminacemi a ornamenty a považovaném za mistrovské dílo západní kaligrafie. Zhlédli jsme ukázky z animovaného filmu The Secret of Kells a dozvěděli jsme se řadu zajímavostí z pozoruhodné historie tohoto vzácného rukopisu, který je dnes uložen v Dublinu v Trinity College.

Na hodiny konverzace pak navázaly hodiny výtvarné výchovy, ve kterých se žáci seznamovali s technikou kaligrafie.

Žáci z 8.B se vydali na nelehkou cestu ve stopách Kolumba z Iony, zakladatele klášterní školy, na jejíž půdě evangeliář vznikl. V dočasné roli mnichů – písařů, anonymních umělců, se obrnili trpělivostí, učebnu proměnili ve scriptorium a psací náčiní obdařili bezednou kreativitou. Iluminátoři kdysi vnášeli svým dílem do stránek světlo pochopení, z lat. lumen nebo iluminatio, což znamená slavnostní osvětlení, ozdobení, duchovní osvícení, potažmo Lumen Christi neboli Světlo Kristovo. Stejně tak rozzářili počáteční litery i naši všeho schopní výtvarníci a překvapili osobitým pojetím iluminované stránky.

Výsledkem jsou zdařilé variace na slavnou irsko-skotskou předlohu. K iniciálám zdobeným nejen rostlinnými rozvilinami se dále pojí krátké citáty v anglickém jazyce, které si žáci napsali ručně tuší a kaligrafickým perem. Použili k tomu původní irskou polounciálu, karolínskou minuskulu a další rukopisná písma.

Michal Krofta a Kateřina Drdáková, vyučující VV

Doubravka Matulová, vyučující Aj


Powered by Froala Editor