Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Adaptační kurz 6. ročníku | ZŠ Mládí

ZŠ Mládí

Co se v Mládí naučíš...

Adaptační kurz 6. ročníku

Alena Merhautová 13.09.2022

Je to již tradicí, kterou nepřerušila ani jedna z vln covidové uzavírky škol, že žáci 6. ročníku hned počátkem září vyjedou spolu se svými novými třídními učiteli na poznávací týdenní "adaptační" výjezd, který pro nás připravuje specializovaná volnočasová agentura AVA. S dětmi tak pracují proškolení instruktoři  v oblasti zážitkové pedagogiky. 

Adaptační, nebo-li seznamovací kurz, je jeden z nejvhodnějších způsobů, jak seznámit novou  třídu a rozvinout přátelské vazby v kolektivu dětí. Vytvoření přátelského kolektivu mezi spolužáky je základním pilířem pro dobrou atmosféru ve třídě a my věříme,  že jim pomůže se dobře zadaptovat na 2. stupni v nové třídě. 

Náš letošní kurz se konal od 12.9. do 16.9.2022 v Rekreačním středisku Český ráj.

Pan učitel třídní 6.B Mgr. Tomáš Veverka a paní učitelka třídní 6.A Mgr. Hana Hájkové nám napsali přímo z místa dění:

"Šesťáci dorazili na místo konání adaptačního kurzu kolem jedenácté hodiny. Cesta proběhla v pohodě, bez zdržení. Nacházíme se v těsné blízkosti Prachovských skal – v srdci Českého ráje.  O každou třídu se starají dva zkušení instruktoři, v pondělí proběhlo mnoho úžasných her - především při nich bylo třeba spolupracovat, umět se vzájemně dohodnout. Na závěr jsme dali i tzv. Interview s třídním učitelem, kdy se směli žáci ptát anonymně na cokoliv. Nezazněla otázka, na kterou by učitelé nemohli nebo nechtěli odpovědět. Děti se tak něco o nás mohly dozvědět... Všichni se výborně bavili a odcházeli na pokoje plni dojmů a zážitků. 

Druhý den adaptačního pobytu měly naše šesté třídy příležitost rozlousknout zapeklitá zadání aktivit, jejichž řešení vyžadovalo spolupráci a dokonalou souhru všech členů týmu. Po výborném obědě a odpočinku se obě třídy společně vydaly objevovat krásy Prachovských skal. Desetikilometrová trasa však nikoho nezaskočila a děti měly i dost sil zvládnout noční “únikovou” hru."

Středa se na našem kurzu bohužel nesla ve znamení celodenního deště, ale to nás neodradilo, i tak jsme si den s jeho aktivitami užili. Hry děti motivovaly k společnému hledání řešení složitých situací a problémů. Prokázaly při nich úžasnou vůli k dotažení všech zadání do úspěšného konce. Každým dnem je patrná větší soudržnost u obou tříd a také mezi třídami navzájem - hezké bylo, že program probíhal z větší části s oběma třídami současně.  Největší úspěch a aplaus sklidila hra večerního programu, kdy týmy poznávaly filmové melodie a hádaly, o jaký film či seriál se jednalo. Atmosféra z této soutěže je patrná i z pořízených záběrů. Reakce a upřímná radost potěšila i přihlížející třídní učitele. 

Čtvrtý den nám počasí připravilo o něco chladnější, ale prosvícený sluníčkem a mohli jsme si tak užít aktivity k budování důvěry mezi žáky ve venkovních prostorech areálu. Začátky nebyly snadné, ale postupně děti zjišťovaly, že se jeden na druhého mohou spolehnout a pouštěly se do stále odvážnějších úkolů.  Odpoledne pak v blízkém skalním údolí skupiny sestavené z obou tříd stavěly díla, při kterých využily přírodní materiály, které v lese našly. Výsledkem jejich práce pak byly domky, bunkry a různé krajiny - vyrostla zde dokonce i scenérie z Pána prstenů.  

Posledním večerním programem byla povedená diskotéka se soutěžemi moderovaná našimi skvělými instruktory. Nálada byla výborná a děti pak spokojeně usnuly plné zážitků.  

Těšíme se domů a do školy se vracíme jako třídy, ve kterých zavládla důvěra a přátelství. 

Powered by Froala Editor