Za gorilami s Markem Ždánským

Jaroslav Vodička 16.02.2024

Že je Marek Ždánský nadšený pro život goril nejen v ZOO, ale i v jejich přirozeném prostředí, vědí mnozí. Na naší škole ale tuto vášeň opět dokázal skvělým způsobem zprostředkovat dětem díky svému edukativnímu programu. Marek v tomto programu vhodným způsobem předává své zkušenosti ze své původní profese ošetřovatele goril v pražské ZOO, ale i z četných expedic do Afriky za záchranou goril horských. Během svého mnohaletého působení v pražské ZOO si Marek dokonce vysloužil přezdívku gorilí táta. O gorilách píše knížky a pořádá besedy, kde o svých zážitcích a zkušenostech poutavě vypráví. V naší základní škole navštívil postupně všech 14 tříd prvního stupně a program přizpůsobil na míru jak věku žáků, tak dynamice vyučovací hodiny. Kromě samotného vyprávění zařadil promítání fotografií, krátkých videosekvencí i ukázky zeleniny a ovoce, kterým se primáti živí.  Mimo zážitků a nových poznatků si žáci odnesli i drobné tematické dárky. Veškerou aktivitu, prostředky i svůj čas věnoval dětem Marek Ždánský dobrovolnicky a zdarma, proto bych mu chtěl za všechny zúčastněné i na školu moc poděkovat.

Jaroslav Vodička, ředitel ZŠ Mládí