Ve hvězdárně na Petříně

Norbert Tlustý 27.03.2024

Žáci 4. a 5. tříd navštívily Štefánikovu hvězdárnu na vrchu Petřín, která se nachází jen 100 metrů od horní zastávky lanovky. V sále byl pro 4. ročníky promítán program Na výlet do vesmíru a pro 5. ročníky se projekce nazývala Země jako planeta.

Žákům při fantastické vesmírné hře pomáhal veselý kosmický cestovatel, který jim poskytl základní informace o Slunečné soustavě, hvězdách, hvězdokupách, mlhovinách i vzdálených galaxiích.

Součástí byla návštěva stálé astronomické výstava, jejíž součástí jsou interaktivní exponáty, optické a fyzikální pokusy, historické přístroje i počítače s astronomickými animacemi. Dále měly děti možnost navštívit muzeum meteoritů a zakoupit si publikace a zajímavé suvenýry.

Protože v Planetáriu ve Stromovce probíhá rozsáhlá rekonstrukce, využili jsme možnosti navštívit tuto menší hvězdárnu a ohlas všech tříd byl nevídaný. Při pěkném počasí se nám otevřela kopule s dalekohledem prozkoumávající Slunce a po výstavě se děti s nadšením proběhly v nově rekonstruovaném parku s květenou.

Návštěva byla velmi přínosná, týkala se totiž učiva z přírodovědy, oblasti Vesmír.
Pavla Fialová