VROL a volnočasové aktivity? Více se dozvíme v ISISS Scarpa v italské Motta di Livenza

04.06.2019

Třetí setkání projektu Vitual and Real in our Life nás zavedlo do městečka Motta di Livenza poblíž italských Benátek. Pracovat budeme opět společně s našimi partnery z Francie, Německa, Španělska a samozřejmě Itálie. Tématem příštích dní je vztah virtuálního a reálného k našim mimoškolním životům a aktivitám.

 

 

Z Mládí se v neděli 2.6. na cestu vydala šestice žaček z devátých tříd spolu s dvěma učiteli. Rychlý přelet Alp i následné první kontakty s rodinami přímo na letišti Marca Póla v Benátkách proběhly bez problémů. Nedělní večer tak bude věnován seznamování se s našimi novými hostiteli či staronovými kamarády z minulých setkání a rozkoukávání se v novém prostředí, které je pro nás Středoevropany přímořsky atraktivní. Zapomenout ale nesmíme ani na odpočinek a načerpání dostatku sil, program totiž pokračuje hned v pondělí návštěvou muzea VR v Benátkách spolu s prohlídkou této oblíbené a dějinami i kulturou nabité destinace.

 

 

 

 

 

 

 

První pracovní den setkání nás zavedl do muzea „M9“ v benátském předměstí Mestre (https://www.m9museum.it/en ; https://www.youtube.com/watch?v=uogolls2yNQ). Jde o zbrusu nové a technologiemi nabité muzeum, kde k našemu počátečnímu údivu téměř zcela chybí fyzické exponáty. Opravdu! Během dvouhodinové prohlídky jsme se setkali pouze s projekcemi, dotykovými či velkoformátovými obrazovkami, VR brýlemi a dalšími zařízeními a instalacemi, jejichž úkolem bylo nechat nás zažít léta 1900 až 1999 v Itálii. Proto ta číslovka „9“ v názvu muzea. A šlo o zážitek opravdu povedený – interaktivní a dynamickou formou jsme se dozvěděli, jak Italové během století změnili vzhled přes oblékání po výšku, jak zbohatli i zchudli, které politické strany je zlákaly či terorizovaly, kdo k nim přicházel či kam oni sami odcházeli… Opomenuta nebyla snad žádná oblast lidského života, byli jsme v italské továrně, kuchyni a na záchodě, zažili proslov Benita Mussoliniho i bombardování za 2. světové války, a nakonec si zatancovali na diskotéce z 80. let. I bez vitrín a předmětů denní potřeby v nich jsme tak získali dokonalý přehled o Itálii, Italech i Italkách… prostě takové moderní národní muzeum, které se povedlo.
 
 
 
 
 
 
Odpoledne na nás pak čekala laguna a na ní historická část Benátek. Prohlídka tohoto úchvatného a částečně i nepochopitelného města začala jak jinak než na „lodním taxíku“, který naši skupinu odvezl až k Dóžecímu paláci a náměstí sv. Marka. Z dopolední virtuální turistiky 20. stoletím jsme se tak přenesli do té zcela reálné roku 2019. I přes multikulturní i multinárodní davy turistů jsme si ale Benátky užili, došlo i na neodmyslitelné „gelato“ a nákupy suvenýrů. Jen těch holubů je tu již mnohem méně…
 
 
 
 
 
 Úterní dopoledne i odpoledne jsme strávili v učebně technologie ISISS Scarpa. Studenti i učitelé se seznámili s postupy, na kterých bylo vybudováno např. včerejší muzeum „M9“. Pomocí mobilní aplikace HP Reveal jsme umísťovali neexistující objekty do reálného světa, dívali jsme se na 3D videa v různých formátech a z rozličných zdrojů a dokonce jsme se pokusili 3D formát videa vytvořit. Získané znalosti i dovednosti rozhodně obohatí náš volný čas, většinu ale použijeme i přímo ve škole – v učení se novým věcem novými způsoby i v novém náhledu na to, co lze žákům v hodinách nabídnout a s čím spolu s nimi pracovat. Už se těšíme! 
 
 
 
 
Ve středu jsme se od virtuální zábavy dostali k aktivitám, které se více vážou k fyzické aktivitě. Skupiny žáků z jednotlivých zemí nejprve připravily klasickou papírovou prezentaci svých škol ve formě plakátu s fotografiemi. Prezentace jsou vystaveny v prostorách ISISS Scarpa. Odpoledne pak žáci zažili intenzivní dvouhodinu tělocviku. Rozhýbání těla se jim bude hodit ve čtvrtek, který jedeme strávit do podhůří Dolomit. Výlet bude "mobil-free", zážitky z něj vám tedy budeme pouze vyprávět. Uvidíme, zda jsme schopni si to, co uvidíme, zapamatovat i bez zaznamenání elektronickými přístroji...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Čtvrteční cestu do hor popsaly naše dvě žačky níže uvedeným shrnutím. Texty necháváme v autentické podobě, byly psány na mobilním telefonu (po návratu!)
 

6.6. 2019

Hned na zacatku dne ucitele vybrali telefony,nijak mi to nevadilo,bylo to nahoudou dost fajn a da se rict “osvobozujici” :) Nasedli jsme do autobusu,sedly si k hezkym spanelum a vyrazili smer hory jmenem Andreis...nebo tak nejak.Kdyz jsme dorazili tak jsme sli,a sli,bylo to teda dost unavujici a vysilujici ale zvladli jsme to. A bylo to fajn,proste vylet do krasny prirody Italie.Po ceste jsme taky zmokli,to nebylo teda uplne nejprijemnejsi,ale aspon nas to trochu osvezilo kdyz bylo nejhur.Dosli jsme do skautske osady,tam si dali dobry obed,testoviny s masem,a rajcatovou omackou :) Potom jsme tam byli dalsi 2 hodky,hrali voleyball,fotball,koukali na ostatni nebo si povidali.Nakonec jsme sesli dolu k autobusu,dostali zpatky telefony,a jeli ke skole kde byla party na rozloucenou,ktera byla super:) Ten den jsem si uzila,telefon mi ani nijak nechybel a cely tyden byl fakt fajn :)

 

Ve čtvrtek jsme šli na výlet do hor Andreis.Vzali nám telefony,takže jsme nemohli nic fotit ani hrát naší super hru.Ze začátku jsem ho nechtěla dávat,ale nakonec jsem ho ani nepotřebovala a užívala si čas s kamarády.Výstup nahoru byl hrozně těžký,náročný a ještě nám do toho pršelo,což upřímně bylo lepší než aby bylo hrozné vedro.Oběd jsme měli v skautské osadě.Mohli jsme si vybrat mezi těstovinami s masem nebo s rajčatovou omáčkou.Po obědě jsme si hráli s míčem.Kolem páté jsme nastoupili do autobusu a jeli na školní párty.V autobusu jsme měli dostat mobil na který jsme se všichni moc těšili.Chvilku jsme se bály,že ho od pana učitele Klinky nedostaneme,ale naštěstí nám je dal.Upřímně si myslím,že to byl skvělý zážitek bez telefonu.Moc jsem si to užila.