Škola v přírodě s angličtinou 4. tříd

03.05.2019

Osmnáctá škola v přírodě s angličtinou se zařadila mezi ty úspěšnější. Naprostá většina dětí si školu v přírodě užila. Mnohé děti již prokázaly velký díl samostatnosti, ale byly i výjimky, kdy se děti samostatnosti ještě učí. Pobyt provázelo sice dubnové, ale hezké počasí. Poslední deštivý den program nijak neohrozil. Ke zdárnému průběhu přispěl jistě i fakt, že děti byly bez mobilních telefonů a mohly se lépe soustředit na činnosti, které měly přispět k rozvoji sociálních dovedností a učení. Sluší se na tomto místě poděkovat těm, kteří ke zdárnému průběhu školy v přírodě přispěli. Děkujeme jednatelce Oázy Srdce, paní Ivetě Pospíšilové a veškerému personálu tohoto rekreačního zařízení, kteří nám připravili útulné zázemí a velmi chutný jídelníček. Poděkování patří pracovnicím Hřebčína ve Slatiňanech za exkurzi. Děkujeme také vedení Družstva umělecké výroby – Vánoční ozdoby, kde také proběhla exkurze. Děkujeme paní Ivaně Matykové ze Společnosti přátel Železných hor za zprostředkování prohlídky zříceniny hradu Lichnice s výkladem. Moc děkujeme řidičům dopravní společnosti Autobusová doprava Dostál Praha za bezpečnou přepravu z Prahy do Horního Bradla a zpět. Také děkujeme firmě Autobusová doprava Vladimír Růžička za bezpečnou přepravu na výletě do Slatiňan. V neposlední řadě děkujeme i rodičům, kteří s důvěrou svěřili své děti do naší péče. Díky patří pedagogickému a zdravotnickému doprovodu, který věnoval i svůj volný čas této akci, která se již v naší škole stala tradicí. Budeme se těšit na další školu v přírodě s angličtinou koncem dubna 2020.

V úterý ráno jsme po deštivé noci a deštivém ránu vyrazili domů a cestou jsme navštívili zříceninu hradu Lichnice. Ruiny tohoto krásného hradu byly zprvu zahalené do mlhy, ale za chvíli se mlha rozestoupila a my jsme se mohli rozhlédnout do širokého okolí z rozhledny, která je moderní součástí této památky.

Pondělí bylo deštivé. Přesto jsme dopoledne absolvovali exkurzi do Družstva umělecké výroby - výrobny vánočních ozdob. Po vyučování jsme se podívali na anglické video o tatínkovi, který pracuje jako hasič v Oxfordu, a opět jsme si zopakovali oblíbený rap o Londýně. Po svačině proběhla se zdravotnicí Blankou, která pracuje jako záchranářka, zajímavá diskuse, a protože neustále pršelo, věnovali jsme se společenským hrám a cvičení s hudbou. Poslední večer proběhlo vyhodnocení školy v přírodě, děti dostaly přes sto diplomů a spoustu cen.

Nedělní dopoledne strávily třídy se svými třídními učitelkami v přírodě při různých hrách na louce a v lese. Po obědě jsme se rozdělili do dvou skupin. Ta méně početná vyrazila na pěší vycházku do obce Klokočov k 1000 let staré lípě a větší část žáků vyrazila se svým doprovodem do Přemilova, k památnému stromu, vzácnému 220 let starému jilmu habrolistému, kterých u nás již moc není. Proto dostal pojmenování "Poslední Mohykán". Obě skupiny se pak sešly v malebném ohebu řeky Chrudimky u bývalého mlýna Pilka. Pak už nás čekala cesta zpět do hotelu. Po večeři se už všichni těšili na diskotéku.

Sobota dopoledne byla chladná a venku bylo mokro po nočním dešti. Proběhla soutěž v konstrukci 3D modelů z marshmallow a špaget, a pak jsme se dozvěděli spoustu nových informací o Londýnu z rapu Big Ben Rap, který jsme se i naučili. Po obědě už slunce opět hřálo a proběhlo sportovní odpoledne s 6 disciplínami (florballové dovednosti, africký běh, běh s míčem mezi koleny, hod na cíl, házení šipkami do terče a skol daleký z místa). Potom ještě mnozí hráli přehazovanou, stolní tenis a vybíjenou nebo šli na vycházku. Po večeři ještě pokračovalo sportování a také tvoření z hmoty fimo.

V pátek jsme po dopoledním vyučování a obědě odjeli do Slatiňan, kde jsme si prohlédli Hřebčín a Kočičí hrádek nedaleko. Na závěr výletu jsme došli k rozhledně Bára. Večer se děti pobavily diskotékou.

Ve čtvrtek se konal orientační běh. Při vyučování žáci poznávali přírodniny a také se učili a bavili zábavnou anglickou jazzovou říkankou The Bear. Odpoledne se konal orientační běh. Letní počasí nám přálo.

První den večer jsme vyráběli maskoty pokojů a po středečním vyučování jsme odpoledne vyrazili do nedaleké vesničky Lipka s památným stromem, Kustošovskou lípou, která byla v roce 2016 stromem roku. K večeru si partička šla zaběhat.

Po gulášové polévce následovaly oblíbené buchtičky s vanilkovým krémem.

Cesta proběhla bez problémů a všichni jsme v pořádku dorazili na místo. Po dobrém obědě (brokolicová polévka, holandský řízek s bramborem a okurkou) a poledním klidu jsme vyrazili do přírody a užili si pobyt na čerstvém vzduchu.
První společné foto:

Fotografie z pobytu budou v originálním rozlišení po návratu k dispozici v internetovém albu. Údaje k přihlášení budou sděleny rodičům po vytvoření alba.