Lyžařský výcvikový kurz 7. ročníku

23.03.2019

Žáci 7. ročníku absolvovali v termínu od 18. března do 24. března lyžařský výcvikový kurz v Peci pod Sněžkou.
S sebou si vezli sjezdové lyže i běžky a užili si tak tu pravou horskou zábavu. Sněhové podmínky byly i vzhledem k pozdějšímu termínu velmi dobré a počasí vyšlo na jedničku. Jak kurz probíhal a jak si jej žáci užívali, si můžete přečist dále v článku.

 

Pondělí, 10:00

Pomalu opouštíme Prahu, v autobuse panuje veselá nálada.

 

 

 

11:30

Na čerpací stanici u Jičína jsme načerpali novou energii a pokračujeme v cestě.

 

12:45

Naše výprava úspěšně dorazila do Pece pod Sněžkou. Všichni zdraví domů a připravují se na přesun k chatě.

 

 

 

 

14:45

Po krásné procházce jsme konečně na chatě. Po ubytování na pokojích čeká žáky první zkouška sněhu, během které se rozdělíme do čtyř družstev.

 

 

 

 

21:00

První zkouška na svahu dopadla na výbornou a bez jediného pádu. Letošní sedmáci prokázali, že patří mezi nejnadanější ročníky. Mezi žáky je spousta vynikajících lyžařů a opravdu minimální počet začínajících lyžařů.
Po návratu do chaty měli žáci osobní volno, které někteří využili k pobytu na pokoji nebo k různým hrám.
Večeře byla výborná, všichni si pochutnali na knedlících plněnými mletým masem s cibulkou a zelím.
Po večeři jsme se sešli ve společenské místnosti, abychom si ujasnili pravidla, plán a řád kurzu a desatero FIS.
 
 
 
 
 
Úterý, 8:30
Máme za sebou první noc, všichni se dle reakci vyspali dobře a těšili se na snídani, která byla bohatá a velmi chutná. Venku krásně svítí sluníčko, jakmile nám trochu vytráví, vyrazíme poprvé pořádně na svah. 
 
 

 

 

 

 

Úterý, 21:00

Všichni žáci si dnes náležitě užili dopolední i odpolední lyžování na svahu. Opět byly potvrzeny kvalitní dovednosti letošních účastníků kurzu.
I žáci, kteří dnes poprvé v životě stáli na lyžích, neměli odpoledne problém zcela bezpečně a kontrolovaně sjet jakýkoliv svah.
Pokročilejší lyžaři si vyzkoušeli řadu cvičení a technik na zlepšení svého lyžařského stylu.
 
Po odpoledním lyžování následovala přednáška s názornou ukázkou na téma lyžařská výzbroj a výstroj.
 
Po večeři si žáci užili chvíli osobního volna a poté už se mohli těšit na večerní setkání ve společenské místnosti, kde byla připravena řada společenských her a aktivit.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Středa


Dnes jsme opět všichni absolvovali kvalitní dopolední výcvik. Počasí bylo nádherné a sjezdovky perfektně upravené. Úroveň dovedností jednotlivých družstev se začínají pomalu vyrovnávat, což dokázala i videa, která jsme během dopoledního výcviku pořídili.

 

Odpolední lyžování na svahu bylo kratší, protože jsme se odhodlali k první zatěžkávací zkoušce na běžkách. V druhé části dnešního odpoledne jsme tedy vyrazili na kratší výlet k vysílači, kde jsme si vyzkoušeli různé běžecké techniky. Trénink rozhodně přišel vhod, protože zítra čeká žáky delší odpolední výlet na běžkách.

 

Po večeři jsme se sešli ve společenské místnosti, abychom zhlédli a okomentovali videa, která jednotlivá družstva dopoledne natočila. Největší úspěch a salvy smíchu sklidila videa pořízená během naší první běžkařské zkušenosti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Čtvrtek

 

Přestože jsme na dopolední lyžování vyrazili poměrně brzy, nebyl sníh tak kvalitní jako v předchozích dnech. Počasí je slunečné a teplé, s čímž bohužel souvisí i mírná obleva. Proto jsme také dopolední lyžování ukončili již po 11. hodině a domluvili si dřívější oběd. To proto, abychom měli dostatek času na odpolední výlet na běžkách.
 
Společně jsme opět vystoupali k vysílači a zde jsme se rozdělili do dvou družstev. Početnější skupina zvládla trasu o délce 10 km a druhá skupina si užila přibližně poloviční výlet. Nutno podotknout, že oproti včerejšku byla u všech poznat výraznější jistota při pohybu na běžkách a všichni dokonce zvládli sjet zpáteční cestu k chatě, kterou včera mnozí raději sešli po svých s běžkami na ramenou.
 
Po návratu do chaty přijal pozvání zkušený pracovník horské služby, který žákům popsal, jaká nebezpečí hrozí na horách, v čem spočívá práce horské služby, jaké jsou mýty kolem pohybu v horách, lavin a jaká je realita.
 
Zítra nás čeká opět dopoledne na svahu a odpoledne uspořádáme tradiční závod ve slalomu.
 
P.S.: Žáci moc děkují za všechny došlé pohledy, dopisy a za balíček :-)
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pátek

 

Při dopoledním lyžování jsme spíše šetřili síly, případně trénovali na odpolední závod ve slalomu. Ten proběhl přímo na sjezdovce u naší chaty. Žáci si vylosovali startovní čísla a následně absolvovali připravenou dráhu ve dvou jízdách, jejichž časy se sčítaly. Všichni žáci dráhu bez problémů zvládli a výkony byly velmi vyrovnané. Všichni se již těší na zítřejší vyhlášení výsledků a předání odměn.
 
Po večeři jsme zhlédli videa pořízená při slalomu a následně náš zdravotník vedl se žáky besedu na téma zdravověda a první pomoc při pohybu a pobytu na horách. Žáci se dozvěděli, jak postupovat v případě úrazu svého nebo druhé osoby, co dělat s omrzlinami a při podchlazení apod.
 

 (omluvte prosím zhoršenou kvalitu fotografií - jedná se o výřezy z videa)

 

 

Sobota

 

Dnes jsme se dopoledne náležitě rozloučili se všemi sjezdovkami. Žáci měli možnost sestavit si vlastní lyžařská družstva pro poslední jízdy na našem kurzu.
Odpoledne přišel všemi očekávaný závod v biatlonu. Závodili jsme na trati o přibližné délce 2,5 km s jednou zastávkou pro "střelbu", kterou simuloval hod sněhovými koulemi na cíl. Všichni závodníci podali úctyhodné výkony a bez ohledu na svou dovednostní úroveň se snažili do posledních metrů o maximální výkon a nejlepší čas.
 
Večer jsme se sešli ve společenské místnosti, kde jsme okomentovali průběh celého kurzu. Vedoucí kurzu jej zhodnotil jako mimořádně zdařilý. Spolupráce se žáky byla výborná. Ve výuce byl u všech pozorován znatelný posun v lyžařských dovednostech a třešničkou na dortu byla rozhodně i absence úrazů a nemocí.
 
Následně přišlo i vyhlášení výsledků závodů ve slalomu a v biatlonu a předání odměn. Každý z žáků si odnesl pamětní diplom za úspěšné absolvování kurzu.
 
Po vyhlášení výsledků už nebylo třeba na nic čekat a mohla vypuknout tradiční a očekávaná diskotéka.

 

 

 

 

  

 

  

 

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  

 

 

 

 

Vítězky závodu v obřím slalomu:

 

 

 

 

Vítězové závodu v obřím slalomu:

 

 

 

Vítězové závodu v obřím slalomu, kategorie 3. a 4. družstvo:

 

 

 

Vítězky závodu v biatlonu:

 

 

 

Vítězové závodu v biatlonu:

 

 

 

Neděle

 

Po zabalení všech věcí a poslední snidani jsme naložili věci do rolby a vydali se do Pece, kde na nás čekal autobus a cesta do Prahy. 
Dle reakcí se žákům na kurzu velmi líbilo, ale už se také moc těší domů ke svým rodinám.
 
Děkujeme rodičům žáků za podporu svých dětí ve sportování a věříme, že i v budoucnu budou mít mnoho příležitostí k výjezdům na hory a ke zlepšování svých dovedností.