Oslava 110 let založení školy – akademie

25.10.2018

V době, kdy si připomínáme 100. výročí založení Československé republiky, oslavuje naše škola 110. výročí vybudování školy ve Stodůlkách. Další akcí v rámci oslav byla slavnostní akademie, na které vystoupili mnozí žáci, kteří si pod vedením svých třídních učitelů, učitelů jazyků, hudební a výtvarné výchovy připravili představení a scénky s originálními a povedenými kulisami a rekvizitami.

Úvod obstaralo vystoupení pěveckého kroužku, který naší škole zazpíval narozeninovou píseň spjatou s prvními historickými roky školy (1908-1927), ve které opěvovali také prvního ředitele školy, pana Felixe Berana. Současný ředitel školy, pan Jaroslav Vodička potom škole popřál k jejímu výročí a symbolicky jí předal i dort, který však byl opravdový.

Na akademii jsme přivítali kromě spousty rodičů a dalších diváků, také dva obzvlášť vzácné hosty, paní Dagmar Novou, emeritní ředitelku školy, při jejímž rekordním, dvacetiletém funkčním období byla ve škole zavedena rozšířená výuka jazyků. A tím druhým vzácným hostem byl starosta MČ Praha 13, pan David Vodrážka, který ve své řeči zavzpomínal na své školní roky, a také všem k výročí školy popřál vše nejlepší.

Potom už následovalo jedno hezčí vystoupení za druhým. Žáci III. C přednesli říkanku o dvou kosácích v angličtině a potom se pochlubili svým filmovým projektem, jehož výsledkem byly dva krátké animované filmy, které mohli diváci zhlédnout.

Všechna vystoupení byla vždy spjata s historickým obdobím. Období 1918–1927 nám představili žáci III. A, kteří zazpívali a zatančili charleston a skupina žáků ze VII. A zahrála v angličtině scénku o ztracené peněžence „The Lost Wallet“. Za klavírního doprovodu následovala píseň „My jsme žáci III. B“, kterou nám samozřejmě zazpívali žáci současné III. B, a po ní přišli na jeviště žáci V. A se scénkou „Zpátky do minulosti“. Tato dvě vystoupení připomněla období let 1928–1937. Oslavná báseň žáků IV. C byla zasazena do období 1938–1947. Poválečné léta 1948–1957 patřila scénce „At the Bank“, žáků VII. A, a také sólovému vystoupení Filipa Bezstarosty, který zahrál na trubku skladbu George Gershwina „Embraceable You“. Hodina matematiky – scénka žáků IV. B a klavírní skladba Anety Kotrčové nás zavedly do let 1958–1967 a další období, 1968–1977 vyplnila píseň skupiny Pink Floyd – „The Wall“, kterou nám anglicky zazpívali žáci V. B. Historii školy nám v obrazech také představili žáci IV. A, a to v rytmu swingu. Porevoluční období zahájil hrou na akordeon Robert Škába, skladbou „Time Machine“. Období přelomu milénia (1998–2007) protančila skupina žáků IX. A, která předvedla krátké ukázky tanců tohoto období a přidala i nějaké aktuální. Na tanec navázala skupina žáků VII. A, která nám krásnou angličtinou zahrála scénku „At the Restaurant“. Poslední desetiletí reprezentovala skupina žáků VII. B, kteří za podpory diváků německy zazpívali hit Neunundneunzig Luftballons, při které si obecenstvo zapinkalo nafouknutými balónky.

Závěrem pak na jeviště nastoupili i členové pedagogického sboru, aby se s diváky za všechny rozloučili. Celou akademii skvěle uváděli Kateřina Brečanová a Vojtěch Verner.

Tato akademie se zapsala do historie mezi jednu z nejpovedenějších a za to patří dík všem účinkujícím i pedagogům, kteří s žáky vystoupení připravovali. Děkujeme i všem rodičům a hostům, kteří se přišli podívat. Škola dostala na akademii dort. A jako sladkou odměnu za píli a snahu, kterou do vystoupení žáci vložili, dostali následující den dorty také všichni vystupující a také pomocníci, kterým patří také velký dík.

Záběry z dopolední generálky i odpolední akademie:

Text: Doubravka Matulová, Zdeněk Poláček a Norbert Tlustý, Foto: Zdeněk Poláček a Norbert Tlustý