Po stopách zločinu s IX.A

18.10.2018

Dne 18. října naše třída navštívila v rámci přírodovědného dopoledne Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. Na fakultě na nás čekaly lektorky z projektu prirodovedci.cz, aby nás provedly workshopem „Po stopách zločinu“, ve kterém jsme si mohli vyzkoušet práci kriminalistů.

 

 

 
Dva dobrovolníci si oblékli ochranné oblečení: návleky na boty, roušku, kombinézu a gumové rukavice. Po složitém oblékání museli zajistit místo činu, označit důkazy a sejmout otisky prstů. Pak měli poslat vzorky nalezené „krve“ a zajištěné důkazy z místa činu  do laboratoře k dalšímu zkoumání. Vše se jim povedlo na jedničku. Na závěr workshopu jsme si my i spolužáci vyzkoušeli sejmout své otisky prstů pomocí grafitového prášku a odnesli jsme si kousek sebe v podobě malé ampulky s izolovanou vlastní DNA.

Poté následoval přesun do Geosvěta v Londýnské ulici. Obdrželi jsme do dvojic pracovní list, ve kterém byly otázky k některým z vystavených mineralogických exponátů dovezených z celého světa. V přízemí jsme si prohlédli například nádherné krystaly odrůd křemene, vltavíny, jeskynní perlu, v suterénu pak zkameněliny amonitů, trilobitů a dalších prvohorních živočichů a rostlin.  

Pokud někomu z náročného dopoledne došla energie, mohl si ji dobít pouhým dotknutím se vystaveného železitého meteoritu.
 
Andrea Šimšová, Eliška Poláková, Barbora Hrubcová, IX.A