Škola v přírodě 5. tříd

01.06.2018

V Železné Rudě na Šumavě strávili naši páťáci svou školu v přírodě. V článku se dále dočtete něco o průběhu pobytu a můžete se podívat na několik fotografií z této povedené akce.

První den se páťáci seznámili s celotýdenní hrou „Honba za diamantovou kočkou“. Základem celé výpravy jsou 15členné týmy, které vstoupily do programu jako studenti archeologie a hned se vydaly do tibetské vesnice. V té obdrží dopis od profesora archeologie J. A. Williamse s dovětkem, že deník se nesmí dostat do nepovolaných rukou. K získání deníků jim pomůže mnich z vesnice, ale podmínkou je projít třemi zkouškami. Tyto zkoušky týmy hravě zvládnou a tím získají již zmíněný deník. V týmech si poslechnou motivační zprávy – tzv radio, zjistí identitu muže z deníku a za dalšími informacemi se musí další den vypravit na Kubu.

Druhý den děti začínaly odpoledne tím, že se jim představil lord Cashwant, který je zavedl do svého světa a nabídl se jako investor pro jejich výpravu. Vzal je do svého letadla a dopravil na Kubu. Tam začalo hledání zlatého klíče. Cesta zavedla dětské týmy za kubánskou tanečnicí Maritzou, která jediná zná polohu hledaného klíče. Po dětech vyžaduje, aby se účastnily latinskoamerického párového tance tance Cha-cha. Všichni tedy absolvují tuto intenzivní taneční lekci, která končí vítězným finálovým rozstřelem každého páru z 5 týmů. Zlatý klíč se nachází ve Žraločí zátoce, který převezme vítězný tým.

Den třetí dopoledne jsme se vypravili na rozhlednu Pancíř, která byla vystavěná již v roce 1880. Z rozhledny byl nádherný výhled na Šumavu. Týmy archeologů se vypravily do Austrálie s původní myšlenkou navštívit farmáře, který jim poskytl velké množství peněz, aby v aukci vydražili potřebné informace o rodině Cave. Týmy dražily vydělané peníze za tři desítky položek a pár speciálních hodnotných odměn. Večer při úplňku proběhla noční hra. Při ní týmy archeologů navštívily farmu rodiny Cave, snažily se získat kamínky a shromáždit je mimo farmu, aby získaly truhlu s dřevěnou deskou mapy a indiciemi.

Čtvrtý den začal tím, že všichni slavnostně otevřeli truhlu a pospojovali z desek mapu ČR. Díky logickým úvahám se vydávají do Česka. Na cestách týmy stopuje lord lord Caswant, který se zmocní vzácného artefaktu. Archeologům prozrazuje polohu pravých diamantových koček, které si pomocí souřadnic najde a vykope každá třída zvlášť a truhlu si vítězoslavně odnese.

Nastává vyhlášení vítězných týmů, vyhodnocení a slavnostní předání slavných diamantových koček.