Škola v přírodě s angličtinou

27.04.2018

Opět proběhla tradiční škola v přírodě, kam již mnoho let vozí naše škola žáky 4. tříd, aby nejen pobyli na čerstvém vzduchu, lépe se skamarádili, poznali se v jiném, než školním prostředí, také si vyzkoušeli být samostatnější a i angličtinu poznali v jiném prostředí, a také v jiných situacích, než jen při vyučování ve škole. Události a fotky najdete dále v článku.

I když osazenstvo druhého autobusu přijelo s malým zpožděním (z důvodu poruchy elektroniky autobusu museli počkat na náhradní), všichni stihli oběd a odpoledne bylo přímo letní. Děti si užily slunečnou louku na kraji lesa s míčovými a jinými hrami. Po večeři děti tvořily maskoty pro své pokoje.

V pátek se žáci dopoledne učili a odpoledne jsme využili letního počasí a navštívili nedaleký strom roku 2016 - Kustošovskou lípu v obci Lipka, prošli se lesem a zahráli hry na louce u řeky Chrudimky. Po večeři mnohé děti ještě hrály přehazovanou a vybíjenou.

Po sobotním sportovním dopoledni, kdy děti soutěžily v sedmi různých disciplínách, jsme odpoledne navštívili přírodní rezervaci - prales Polom.

Nedělní dopoledne byl pro děti připraven orientační běh s anglickými úkoly. Všichni běh zvládli bez problémů.

Odpoledne se jedna část dětí s doprovodem vypravila na výlet ke Klokočovské lípě, dalšímu památnému stromu, který je téměř 1000 let starý a druhá část došla do Přemilova k vzácnému habrolistému jilmu, dalšímu památnému stromu v okolí, který právě kvetl. Protože je opravdu vzácný, přezdívá se mu Poslední Mohykán.

Pondělí jsme zahájili dopolední exkurzí do Družstva umělecké výroby, které se věnuje výrobě vánočních ozdob, které si mnozí nakoupili.

Po vyučování a obědě jsme se věnovali přehazované a pobytu venku, odkud nás ale zahnala krátká bouřka. V hotelu pak děti ve dvou skupinách absolvovaly přednášku hasiče a také poznaly, že i pomocí hudby se mohou zdokonalovat v angličtině, když velkou většinu žáků upoutal Big Ben Rap a mnozí skladbu za chvíli znali nazpaměť.
Večerní, trochu nezralá diskotéka, završila pondělní den.

V úterý dopoledne probíhala výuka.

Po úterním dopoledním vyučování a poledním klidu se třetina dětí vydala se svými průvodci k dalšímu památnému stromu do obce Spálava. Tam stojí Jiříkova lípa, jejíž stáří je odhadováno na 500 let. Pamatuje krále Jiřího z Poděbrad, podle kterého dostala i své pojmenování.

Větší skupina se vydala k televiznímu vysílači Krásné a cestou hrála různé hry v přírodě.

Obě skupiny se opět sešly u večeře. Po ní ještě mnohé děti sportovaly. Hrály stolní tenis, přehazovanou, vybíjenou, a další hrály anglické scrabble nebo zpívaly za kytarového doprovodu.

Ve středu v poledne jsme dvěma autobusy odjeli do Slatiňan, kde jsme navštívili krásný zámek a hřebčín kladrubských koní a v lese jsme došli ke Kočičímu hrádku, který pro děti nechala před rokem 1896 postavit kněžna Vilemína Auerspergová. Po večeři si děti zkoušely svou prostorovou představivost a logické uvažování při skupinové konstrukci věže ze špaget a marshmellow.

Ve čtvrtek začal poslední celý den. Po vyučování jsme se šli pobavit na louku a do blízkého lesa a hráli míčové hry, luštili hlavolamy nebo stavěli obydlí pro skřítky. Také jsme si vyzkoušeli štafetový běh.

Některé děti popisovaly své zážitky ze školy v přírodě v deníku a doplnily je ilustracemi.

Určitě se nám bude stýskat po velmi veselém psovi Arsim.

Cestou domů jsme se zastavili na krásné zřícenině hradu Lichnice - Lichtenburg s novou vyhlídkou.

Fotografie ze školy v přírodě byly po zpracování umístěny do internetového alba s přístupem přes heslo. Přístupové údaje byly rodinám sděleny.

Foto Eva Jiskrová, Kateřina Kučerová, Markéta Líznerová a Norbert Tlustý (text).