Návštěva Planetária

30.11.2017

Koncem listopadu navštívily páté třídy Planetárium hlavního města Prahy, které patří díky velikosti průměru promítací kopule k největším planetáriím na světě. V trojrozměrné projekci jsme zhlédli pořad „Pohyby Země.“

Nejprve jsme se jako v divadle usadili v pohodlných sedačkách promítacího sálu Cosmorama a pomyslnou kosmickou lodí letěli napříč vesmírem. Na stropě nad sebou jsme sledovali dokonalou iluzi denní či noční oblohy. Postupně jsme získávali důležité i zajímavé informace o programu Apollo – přistání na Měsíci, osvětlili jsme si denní i roční pohyby Země, doby oběhu jednotlivých osmi planet kolem Slunce, dále jak je to s gravitační a odstředivou silou při pohybu planet kolem Slunce. Obdivovali jsme nejrůznější souhvězdí, a to nejen známý Velký a Malý vůz, které jsou součástí Velké medvědice a Malého medvěda, ale i mnohá méně známá. Mezi náročnější části našeho cestování oblohou patřilo vysvětlení pohybu a sklonu zemské osy, pohyb Slunce a hvězd po obloze.

Po přistání jsme sešli do vestibulu, kde si žáci individuálně prohlédli stálou astronomickou výstavu a vyzkoušeli si interaktivní exponáty, např. model černé díry či planetární váhy.

Návštěva kamenného Planetária je vždy zajímavým obohacením učiva a pro děti skutečným zážitkem.

Pavla Fialová