Exkurze na Pražský hrad

11.10.2017

Žáci pátého ročníku měli možnost v rámci prohloubení učiva z vlastivědy uskutečnit exkurzi na Pražský hrad s příslušníkem Hradní stráže, která se konala ve dnech 3., 4. a 5. října pro jednotlivé páté třídy. Jak exkurze probíhala a co všechno žáci viděli, napsala Renáta Křístková z 5. A.

5. října 2017 byla naše třída na výletě na Pražském hradě. Na nádvoří u Kohlovy kašny na nás čekal rotmistr Jakub Bruno Středa, který nás po celý den provázel. Nejprve jsme navštívili Prašnou věž, kde je muzeum Hradní stráže a viděli jsme tam uniformy od nejstarších dob, také z doby Marie Terezie až po současnost. Také jsme zde viděli nejvyšší české ocenění – Řád Bílého lva. Dále nás pan rotmistr provedl chrámem sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Ukázal nám hrobky panovníků české země a sochy svatých. Také jsme viděli svatováclavskou kapli, odkud vedou dveře ke korunovačním klenotům. Když jsme se dosyta vynadívali té krásy celého chrámu a jeho vitráží, šli jsme do Vladislavského sálu. Pak jsme akorát přišli ve 12 hodin na nádvoří, kde byla slavnostní výměna Hradní stráže, a my jsme se mohli koukat z úplné blízkosti. Byla to veliká podívaná. Když celá výměna skončila, rozloučili jsme se s naším průvodcem a vrátili do školy. Výlet se stal mým nezapomenutelným zážitkem.