Škola v přírodě s angličtinou 2017

28.04.2017

Letošní turnus školy v přírodě s angličtinou se zařadil mezi ty velmi zdařilé. Žáci měli možnost zažít vyučování v jiném prostředí, zkoušeli se spolehnout více sami na sebe, učili se toleranci, přizpůsobení pravidlům ve větší skupině. Učili se konstruktivně komunikovat mezi sebou. Jejich společenské chování, například u stolu při stravování, zaznamenalo také zlepšení. Angličtina byla zastoupena ve vyučování i mimo ně, takže děti mohly zažívat angličtinu i při ostatních činnostech v přírodě, v jídelně i při běžné komunikaci. I když bylo počasí, oproti většině předchozích turnusů, chladnější a vlhčí, program to zásadně neovlivnilo. Velká většina žáků dosáhla úspěchu a získala diplomy v nějaké sportovní, společenské či umělecké disciplíně a ti ostatní si zasloužili diplomy za účast, protože jsme byli rádi, že s námi ve škole v přírodě byli. Děkujeme za důvěru a děkujeme i za pochvalná vyjádření.
Za bezchybný pobyt a cestu děkujeme osazenstvu Hotelu Oáza srdce v Horním Bradle a řidičům firmy Dostál - Praha.

28.4. Téměř zimní den - Po probuzení nás čekalo překvapení. Horní Bradlo pod sněhovou pokrývkou. Cestou zpět jsme viděli i další kopce pod sněhem, včetně zříceniny hradu Lichnice, který jsme měli původně v programu navštívit. Kvůli něpříznivému počasí jsme však návštěvu odvolali.

27.4. Poslední den. Po vyučování jsme se vydali na poslední vycházku do okolí, v podvečer zabalili zavazadla a po večeři nás čekal poslední večer. Mnozí žáci dostali ještě další diplomy a odměny za různé disciplíny, včetně orientačního běhu. Večer nacvičených scének skečů a písní se moc vydařil. Některé výstupy hraničily s profesionálními výkony herců. Večer byl zakončen diskotékou.

26.4. Mokrý a chladný den s naplánovaným výletem se nakonec vydařil. Muzeum Loutkářských kultur v Chrudimi většinu dětí opravdu zaujalo. Slatiňanský zámek, nejmodernější v Čechách i s tajnými dveřmi také zaujal a zámecké papuče měly také úspěch :-) V Hřebčínu Slatiňany se největšímu zájmu těšilo hříbě, narozené 20. 4. 2017, tedy v den, kdy jsme přijeli do Železných hor. Večerní program - dokončení turnaje ve stolním tenisu, výroba přívěsku z FIMO hmoty, písničky s kytarou, hlavolamy a anglický rap o Londýně.

25.4. Po dopoledním vyučování jsme se vydali ve dvou skupinách směrem k TV vysílači "Krásné". Cestou jsme se společně bavili hrami v přírodě i jejím poznáváním, a to jak česky, tak i anglicky. Po návratu, kdy už venku trochu začalo pršet, jsme se pomocí chytlavé anglické písničky v rapovém stylu naučili spoustu zajímavostí o Londýně.

24.4. Slunečný den - Dopoledne bylo vyučování obohaceno o exkurzi do Družstva umělecké výroby - Vánoční ozdoby, kde se žáci seznámili nejen s postupem výroby skleněných vánočních ozdob, ale také se sortimentem.
Odpoledne patřilo Orientačnímu běhu s angličtinou, při kterém si děti ověřily, jak se umí rychle pohybovat a orientovat v terénu a odpovídaly v angličtině na otázky. Večer byli již mnozí účastníci odměněni prvními diplomy a odměnami za již proběhlé soutěže.

23.4. Aprílový den - Studené počasí dopoledne vystřídalo poměrně slunné odpoledne, při kterém jsme ale zažili i sněhové krupky, po večeři i hustě sněžilo.
Dopoledne se neslo ve sportovním duchu, kdy si děti mohly vyzkoušet různé disciplíny. Po poledním klidu vyrazila jedna polovina na turistický výlet ke Klokočovské lípě, více než 1000 let starý strom, pod kterým odpočíval i Václav IV. Druhá polovina navštívila obec Přemilov s vzácným památným stromem, Přemilovským jilmem. Obě skupiny se sešly k krásném zákoutí řeky Chrudimky "Na Pilce" a společně všichni došli zpět do Horního Bradla.

22.4. Deštivý den - konstrukce 3D modelů pomocí špaget a marshmellow u krbu. Po obědě zdravověda s Vaškem. Odpolední procházka Horním Bradlem, Dolním Bradlem a hry v přírodě, při kterých se občas objevilo i slunce. Večerní turnaj ve stolním tenisu, vyšívání, tvorba z materiálu FIMO, stolní hry a aerobik.

21. 4. odpolední vycházka k Památné kustošovské lípě, Stromu roku 2016, hry v přírodě, přehazovaná a společenské hry. Chladno, ale slunce jsme si také užili.

20.4. - Výprava dorazila v pořádku a všichni pozdravují. Po ubytování a obědu se žáci seznámili s nejbližším okolím - louky a lesy. Společnou fotografií zdravíme. Je chladněji, ale všem je dobře. Večerní program: vymýšlení a výroba maskotů pokojů.

first day

Takovýto pohled z okna jsme zažili ráno v den odjezdu.

Všechny fotografie byly umístěny do internetového fotoalba a přístupové údaje zaslány rodičům emailem.

Již 17 let pořádá naše škola tradiční školu v přírodě s angličtinou. Opět se uskutečnila v Železných horách v obci Horní Bradlo. Čtvrťáci se seznámili s krásným koutem naší vlasti v Pardubickém kraji. Kromě netradiční výuky mimo školní třídy na ně čekal rozmanitý program obohacený o angličtinu. Některá z míst, která jsme v rámci programu školy v přírodě navštívili, si lze prohlédnout přes internet...

Slovníček základní slovní zásoby