Návštěva Židovského muzea

25.02.2017

V Židovském muzeu jsme byli ve středu 8. února s p. uč. Hrbáčkovou. Program začal tím, že jsme šli do přednáškové místnosti, kde na nás čekala paní průvodkyně. Ta si pro nás připravila přednášku s názvem ‘‘My a oni‘‘.

V přednášce jsme se dozvěděli o tom, co je to stereotyp, předsudek, holokaust, ghetto apod. Potom jsme dostali dobové obrázky, na kterých byli Židé nějakým způsobem zesměšňování. Úkolem bylo přijít na to, jakým způsobem.

Po přednášce jsme se vydali do Staronové synagogy, kde jsme si ukázali základní prvky v synagogách, a všichni kluci si museli na hlavy nasadit jarmulky.

Po prohlídce Staronové synagogy jsme se posunuli o kousek dál, do Pinkasovi synagogy, která slouží jako pietní místo obětem českých Židů z doby druhé světové války. Celá synagoga je totiž popsána jmény židovských obětí, celkem 80 000. Ve druhém patře byly vystaveny obrázky židovských dětí, které namalovali v koncentračních táborech. Byl to pro nás silný zážitek.

Nakonec jsme se přesunuli na židovský hřbitov, kde jsme si ukázali náhrobek rabína Loewa a vysvětlili si, proč se na hroby pokládají místo květin kamínky. Poté jsme se rozloučili a jeli zpět do školy.

Patricie Zálešáková (VIII. A)