Oisterwijk očima žáků

06.12.2011

201109021326_LLP.jpgZákladní škola Mládí spolupracuje se čtyřmi dalšími školami z Německa, Španělska, Holandska a Turecka na dvouletém projektu partnerství škol v rámci evropského programu Comenius. Projekt se jmenuje „Different but Similar“. Přesně v polovině listopadu 2011 odjelo 8 žáků II. stupně naší školy společně se dvěma pedagogy na první mezinárodní setkání pracovních týmů do holandského městečka Oisterwijk. Samotnému odjezdu předcházely týdny náročných příprav prezentace školy. Spolužáci z I. stupně se také podíleli na prezentaci. Bez jejich plakátů a drobných dárečků by naše prezentace nebyla úplná.

Podrobnosti a fotky po kliknutí na název článku

V Holandsku žáci absolvovali nabitý program, kdy museli prokázat svou pohotovost, schopnost pracovat v týmu a domluvit se anglicky ve všech situacích, které jim pobyt v cizině přichystal. Jejich pedagogové v Holandsku připravovali další setkání, které se tentokrát uskuteční už v březnu v malém městečku na jihu Španělska – v Jaenu. V Holandsku jsme se navzájem představili a zvolili logo programu. V hlasování o nejlepší logo získala Aneta Laudová z naší školy druhé místo! Už teď se těšíme na druhé setkání, kdy budeme hledat, v čem se liším a v čem jsme si přesto navzájem podobní.
A jak vypadal náš pobyt? Přečtěte si zážitky samotných účastníků celé akce, jak je den po dni zaznamenávali. Nabízíme vám výňatky ze zápisníků našich cestovatelů: Adama Náparvníka, Terezy Kopečné a Galiny Vorontsovové.
15.11.
Po úspěšné prezentaci školy v rámci Evropského dnu jazyků jsme dostali možnost prezentovat naši školu v zahraničí, v holandském Oisterwijku. Cestě předcházely kvalitní a propracované dny příprav. Přípravám jsme museli věnovat i kus svého volného času. Podařilo se nám sestrojit projekt, který obsahoval to nejlepší z prvních tří vítězných skupin.
V úterý 15. září jsme se v ranních hodinách a připraveni na cestu sešli v plném složení. Na ruzyňském letišti byli všichni včas a vše probíhalo v maximální pohodě. Krátce po jedenácté hodině jsme přistáli v Rotterdamu. Autobusem jsme jeli na nádraží, kde jsme si dali malý oběd a jeli vlakem do Oisterwijku. Po příjezdu jsme šli asi dvacet minut pěšky do školy podle mapy paní učitelky Shimmerové.

Ve škole nás přivítala Fatma (učitelka francouzštiny) a řekla nám, že jsme přijeli úplně první. Odložili jsme si bundy a kufry a šli si sednout do obrovské sborovny s kuchyňkou, kam normálně smí jen učitelé. Zatímco jsme čekali na děti, u kterých budeme bydlet, dali jsme si čaj (venku byla velká zima) a pomohli sestavit vlaječky zúčastněných zemí.
Když jsme přijeli do rodin a vybalili si kufry, měli jsme celý večer volno. Z Prahy jsme přivezli dárky, které jsme potom dali členům naší rodiny. Večeře byla moc dobrá a večer jsme šli brzo spát, protože ráno jsme museli vstávat „do školy“.

16.11.
Ve středu se všichni účastníci vzdělávacího programu Comenius sešli ve škole 2 Collage Durendael, aby zde představili svou školu a její okolí. Vstali jsme v sedm a po snídani jsme vyrazili do školy na kole. Když jsme přijeli do školy, nechali jsme kola na obrovském parkovišti a šli dovnitř. Přišli jsme do veliké třídy, která slouží jako dílna pro pracovní činnosti. Vyrobili jsme si jmenovku, kam jsme si napsali svoje jméno a zemi. Pak přišly ostatní děti. Dostali jsme příležitost dodělat si prezentace. My jsme ji už měli hotovou, proto jsme si šli prohlédnout školu. Byla opravdu velká, dokonce tam měli i kuchyni na vaření pro žáky a kadeřnictví!
Po obědě jsme si šli zahrát sportovní hry (basket, florbal, fotbal a badminton). Potom jsme se dívali na prezentace jiných škol a nakonec jsme perfektně reprezentovali tu naší. Po ukončení a shrnutí všech prezentací jsme všichni měli dobrý pocit, že ta naše patřila k těm nejpovedenějším. Po tomto náročném programu dne, jsme se už těšili na cestu domů následovanou relaxací.

17.11.
Ve čtvrtek se konal celodenní výlet do hlavního města Holandska, Amsterdamu. Tomu předcházelo rozdělení studentů všech partnerských škol do různých mezinárodních skupin. Žáci se v pěti mezinárodních skupinách snažili najít co nejvíce informací o svém tématu (např. Amsterdam a obchod, Amsterdam ve zlaté době apod.). Šli jsme do muzea, kde jsme hledali expozice na toto téma. Měli jsme na to jednu hodinu, přesto jsme si stihli prohlédnout jen dvě expozice. Jedna z nich se mi moc líbila. Byla to veliká dřevěná loď. Bylo v ní úplně všechno stejné jako v té době, kdy přesně takové lodě cestovali z Holandska do jiných zemí. Po prohlídce muzea jsme šli pěšky do centra Amsterdamu. Na náměstí Dam, před královským palácem nám učitelé rozdali mapu centra a potom jsme ve skupinách mohli jít kamkoli a fotit něco na naše téma. Taky jsme si mohli koupit nějaké suvenýry nebo něco k jídlu. Po návratu zpět do Oisterwijku jsme se těšili na teplou večeři a sladký odpočinek.

18.11.
Po náročném dni v Amsterdamu jsme se vrhli na tvoření koláží a PowerPointových prezentací na určené téma. Použili jsme k tomu fotky, které jsme nafotili ve čtvrtek v Amsterdamu. K tomu jsme taky napsali nějaký text. A když bylo všechno hotové, šli jsme sami do města na oběd. Po krátké přestávce na oběd se ve škole vyhlašovala soutěž o logo projektu, která byla moderována právě žáky z různých škol. Z naší školy se moderování ujal Adama Nápravník. Naše logo se umístilo na druhém místě!
Následovala závěrečná poděkování učitelů a zhodnocení projektu. Pak se všichni účastníci projektu rozloučili a odešli do hostitelských rodin.

19.11
Tento den jsme se vydali s naší českou skupinou a doplněnou španělskými učiteli do krásného města Den Bosch, kam jsme se dopravili vlakem. Zde nás čekalo krásné počasí a anglicky mluvící nizozemský průvodce, který nám ukázal největší krásy tohoto města. Navštívili jsme také místní trhy a v kavárně jsme s našimi učitelkami zhodnotili první setkání toho projektu. Poté nás už čekala cesta zpět do Oisterwijku a poslední noc na holandské půdě.

V den odjezdu, v neděli 20. 11., odjela česká "delegace" s doprovodem holandských učitelů autem na letiště. Po odbavení zavazadel jsme se už všichni těšili domů.
Učitelům se celý výjezd vydařil a pro žáky byl skvělou zkušeností jak si zdokonalit svou angličtinu.
Toto setkání pro mě byla krásná a myslím si, že nezapomenutelná zkušenost. Chtělo by to strávit zde více času. Lidé byli hodní a přátelští. Doufám, že se nám podaří příští rok v březnu dostat do Španělska.