Adaptační kurz šestých tříd v Krkonoších

22.09.2017

V pondělí jsme dojeli do penzionu Kozel podle plánu. Jsme ubytováni v blízkosti lyžařského střediska Herlíkovice v Krkonoších. Po příjezdu už byl připraven výborný oběd a po druhé hodině odpoledne jsme se vydali pěšky na první aktivity, u kterých šlo hlavně o vzájemné poznávání, připomenutí jmen a týmovou spolupráci ve třídách.

Všem asi nejvíce zůstane v paměti hra, kdy se třídní učitelé doslova svěřili do rukou svých žáků, jejichž úkolem bylo je po skupinkách přenést na určené místo. Ve hře na rychlost vyřčení jména protihráče za oponou už první den předvedli, že oslovovat se křestními jmény jim nebude činit potíže.

Večer jsme se bavili o náplni a obsahu kurzu, zdůraznili pravidla.

Úterní dopoledne strávili žáci se svými třídními učiteli, mluvili s nimi o očekáváních a přáních. Věnovali se také aktivitám na posílení vzájemných vztahů, důvěry a skupinové spolupráce.

Odpoledne pak proběhlo ve sportovním duchu. Každá třída si vyzkoušela střelbu ze vzduchovky, luku a foukačky. V druhé polovině pak proběhly lanové aktivity. V blízkém lese byly připraveny tři přechody s různou obtížností.

Večer byl pro všechny tak trochu překvapením - po seznámení se s legendou a s ní souvisejícími úkoly se sedm týmů vydalo na večerní hru, kde jejich členové museli plnit úkoly ztížené tmou. Bez dokonalé spolupráce a vzájemné důvěry mezi žáky a také učiteli a instruktory to zkrátka nešlo. Byl to nakonec skvělý zážitek, všichni cestu a úkoly zvládli a na závěr dostali sladkou odměnu.

Ve středu dopoledne jsme se nejdříve věnovali míčovým hrám. Emotivní byla vybíjená mezi oběma třídami, závěrečné skóre bylo s rozdílem jediného vybitého hráče. Běhací scrabble zase prověřil znalosti a sportovní dovednosti, za které se získávala písmena. Týmy se z nich pak snažily sestavit co nejvíce slov.

Odpoledne bylo ve znamení hry “Pizzerie”, při které bylo třeba sehnat v nejbližším okolí penzionu ingredience pro realizaci objednávek. Znovu bylo nutné prokázat týmového ducha.

Večer navazuje na včerejší hru venku - na její legendu, příběh - tentokrát logickými a tvořivými aktivitami v klubovnách. To vše jsme pojmenovali jako “Den D”.

Čtvrtek - na tento den máme naplánovaný celodenní výlet. Nejdříve se vyvezeme lanovkou na vrchol Žalý, dojdeme do Vrchlabí a zpět na penzion. Prohlédneme si město, stavíme se v Krkonošském muzeu.

Večer se bude potřeba nachystat na odjezd, zabalit. Po večeři se těšíme na hodnocení kurzu a předávání cen, potom na závěrečnou diskotéku.

V pátek budeme do Prahy vyrážet v deset hodin, u školy bychom měli být kolem jedné hodiny.

A ta nejlepší zpráva nakonec: vyšlo nám počasí, ani jednou nezapršelo (až na pětiminutovou přeháňku v pondělí odpoledne), a vše se obešlo bez zdravotních problémů.

Mgr. Jana Hrbáčková a Mgr. Tomáš Veverka, třídní učitelé