ERASMUS+, Ellesmere Port, 4. - 11. června

08.06.2016

Finální setkání projektu ERASMUS+ Social Media and Education proběhlo v týdnu od 4. do 11. června ve Velké Británii ve městě Ellesmere Port. Šest našich žáků z VIII.A a IX.B zde pracovalo v mezinárodních týmech na projektu mapujícím možnosti využívání aplikací a sociálních sítí v rámci vzdělávacího procesu.

Pondělí, 6.6.


Po víkendovém sžívání se s hostitelskými rodinami a užívání si velmi příjemného a pro Británii i netypicky teplého a slunného počasí jsme se v pondělí ráno všichni sešli v prostorách hostící školy. Zázemí jsme našli v tamní klubovně a zároveň klubu s prodejnou občerstvení, kterou nám pro tento týden přenechali starší žáci školy. Po formálním přivítání ředitelem se studenti navzájem provedli po velmi rozsáhlém kampusu, který mimo dvě velké budovy obsahuje i několik tělocvičen, obří sportovní areál velikosti poloviny Centrálního parku a několik multifunkčních sálů, to vše pro 1600 studentů a 200 pracovníků školy.  

Po základním zorientování přišla na řadu první aktivita - skupinový "treasure hunt" za pomoci QR čteček v mobilech žáků. Mezinárodně složené skupiny měly za úkol projít postupně 8 stanovišť, kde nejprve mobilem "dešifrovali" QR kód a následně se pokusili splnit zadané úkoly. Ty byly založeny na vědomostech i pohybových dovednostech a měly jeden jediný cíl: dovolit studentům navzájem se poznat a stmelit skupinu.

Po obědě se pak žáci věnovali zorientování v mobilní aplikaci zoologické zahrady v nedalekém Chesteru, kterou budeme testovat zítra přímo na místě.

První den se tedy vydařil po všech stránkách - naši žáci navázali kontakt s kamarády z Evropy, počasí přálo a všichni se těšíme na zítřek.
 
 
 
 
 
 
 
Úterý, 7.6.
 
Druhý pracovní den setkání začal společnou fotografií a následně byl kompletně vyplněn testováním mobilní aplikace ZOO v nedalekém Chesteru, která je svou rozlohou srovnatelná se svým pražským protějškem. 

Skupiny žáků měly za úkol ověřit si funkčnost mobilní aplikace pro operační systémy iOS a Android přímo na místě. Dopoledne tak strávili prohlídkou ZOO a vyplňováním pracovních listů připravench anglickými učiteli. Přálo nám i počasí, stále netypicky slunné a teplé. 
 
 
 
 
 
Středa, 8.6.

Dnešní den nás zavedl ke specialitům v oboru mediálních technologií a sociálních aplikací na Liverpool Hope University. 

Uprostřed krásného a moderně postaveného kampusu (který nám pyšně představili tamní studenti) jsme mohli zkusit, jaké je to vymýšlet a programovat mobilní aplikace. Pro většinu z žáků i učitelů šlo o první a tudíž velmi cennou zkušenost s psaním kódu, který v mnoha podobách pohání celou naší moderní civilizaci. Na tvorbě relativně banální hry (simulace fotbalu) si mohl každý ověřit, zda by jej tato činnost mohla bavit i do budoucna. 

Druhá část dne byla věnována přednášce o současnosti a budoucnosti mobilní technologie a sociálních aplikací. Žákům byl mimo jiné vysvětlen rozdíl mezi virtuální a rozšířenou realitou a společně jsme se mohli zamyslet, zda se nám vize podobně virtualizovaného světa líbí, nebo ne.

Zmiňme ještě, že i přes opravdu obtížnou tematiku setkání nemají naši žáci žádné větši problémy s porozumění a patří mezi ty, kteří jsou v debatách s vyučujícími aktivní a projevují svůj zájem. Bravo!
 
 
 
 
Čtvrtek, 9.6.

Předposlední pracovní den naší cesty nás zavedl do druhého největšího města oblasti - Manchesteru. Organizátoři setkání dokázali skloubit prohlídku místní chlouby a vášně - stadiomu Manchester United - s praktickou ukázkou možností komunikace s veřejností pomocí sociálních médií. Během prohlídky stadionu tzv. Red Devils byla pro žáky i učitele připravena hodinová prezentace přístupu tohoto anglického klubu k webu, twitteru, facebooku a dalším komunikačním kanálům.
 
 
 
 
Pátek, 10.6.
 
V pátek se naše setkání uzavřelo hned dvěma příjemnými aktivitami. 

Dopoledne si žáci ve skupinách, ve kterých pracovně strávili celý týden, připravili prezentaci svého pětidenního snažení. Pomocí vlastních poznámek, fotek a nashromážděných informací zhodnotili nejen funkčnost aplikací, které během práce používali, ale i jejich smysl a užitečnost. Cílem setkání bylo uvědomit si, co mobilní aplikace vlastně znamenají a zda jsou vždy nutnou součástí našich životů. Všechny skupiny nakonec dospěly k tomu, že s některými se jim pracuje lépe, s jinými hůře a některé vlastně ani používat nemusí. 

Není potřeba připomínat, že prezentace probíhaly kompletně v angličtině a že naši žáci v tomto jazyce opět prokázali nadprůměrné znalosti i dovednost mluvit před publikem.

Týdenní setkání projektu pak ukončila malá oslava v místní restauraci, která byla pro všechny účastníky projektu zaslouženou odměnou. Poděkování ze  strany vedoucích učitelů za tento nádherný týden patří žákům  Adamovi Suchému, Filipovi Havlišovi, Vaškovi Šafářovi a žákyním Lesance Bartákové, Natálce Lexové a Michelle Landovské.  

(omluvte prosím zhoršenou kvalitu fotografií)
 
 
Tomáš Klinka