Environmentální škola v přírodě očima účastníků

04.12.2015

Druhý listopadový týden jsme se zúčastnili školy v přírodě zaměřené na životní prostředí. Náš osmidenní program zajišťovali lektoři ze sdružení Sportlines. Každodenní program byl rozdělen do tří časových bloků.

Většina aktivit probíhala venku, v příjemném prostředí Krkonoš. Při nepřízni počasí jsme aktivně tvořili uvnitř našeho ubytovacího objektu, kterým byl penzion Kozel. Milý a ochotný pan správce Luboš se staral o naše pohodlí a stravu, kterou jsme po celý týden velmi oceňovali. Snídaně byly totiž podávány formou bufetu, podávané obědy a večeře nás nadchly jak svou chutí, tak velikými porcemi. Po výborném jídle jsme vždy byli plní energie na náš další program. Velice nás bavily akční části jednotlivých témat, kdy jsme mohli ukázat, co v nás je a jak si s daným tématem dokážeme poradit. Tak například na téma Voda jsme ve skupinkách vytvářeli billboardy a následně živé reklamní spoty, jak bychom lidi přesvědčili, že kohoutková voda je lepší a výhodnější než voda balená. Tuto aktivitu viděla i velmi kladně hodnotila návštěva z Prahy, přijela se na nás a na náš program podívat paní z ministerstva životního prostředí. Také jsme si užili horskou túru, jejíž součástí byla teoretická i praktická exkurze v Krkonošském národním parku. Tato výprava byla součástí tématu Les a jeho význam a byla završena přednáškou sečtělého pracovníka Správy KRNAPu, který k nám dorazil na jeden z odpoledních bloků. Ve městě Vrchlabí, které je vzdáleno asi 5 kilometrů od našeho ubytovacího zařízení, jsme navštívili třídičku odpadů firmy Marius Pedersen. Zde proběhla komentovaná exkurze. Někteří z nás poprvé slyšeli a viděli, co se děje s odpadem, který denně produkují obyvatelé naší země. Závěrem bychom mohli zmínit heslo z této exkurze, které se hodí nejen pro téma Odpad, ale i pro globální životní prostředí a jeho ochranu: „Pořádek dělá přátele.“

Žáci třídy IX. A