Po stopách psa Baskervillského a Agathy Christie

28.05.2015

Žáci druhého stupně ZŠ Mládí již tradičně jezdí na jazykový kurz do Anglie. Letos jsme zavítali do jihozápadního Devonu, jedné z nejkrásnějších oblastí Spojeného království. Pět nocí strávili v anglických rodinách v lázeňském městě Torquay, rodišti autorky světoznámých detektivek, Agathy Christie.

Po dlouhé noční cestě přes Evropu a dobrodružné plavbě trajektem přes Lamanšský průliv, který Angličané nazývají Anglickým kanálem, nás vítaly bílé útesy doverského pobřeží. Hned první den našeho pobytu na území Spojeného království jsme navštívili Model Village v Torquay, Velkou Británii v miniaturním provedení, prošli se podél pobřeží, zastavili se u busty slavné spisovatelky a zhlédli město z nově vybudované vyhlídky.

Každý den měli žáci 4 hodiny výuky v jazykové škole Riviera English School. A každý den po vyučování se vydávali na kratší či delší výlety po Devonu a Cornwallu. První výlet mířil na tajemná blata a vřesoviště Dartmoor, kam Sir Arthur Conan Doyle zasadil svůj příběh o prokletí rodu Baskervillů a řádění pověstného psa Baskervillského. Uprostřed drsné krajiny této chráněné přírodní oblasti jsme zahlédli i divoce žijící poníky, stáda krav a ovcí. V malebné vesničce Widecombe in the Moor s krásným starobylým kamenným kostelíčkem jsme ochutnali typickou anglickou odpolední dobrotu „Cream tea“ – čaj s buchtou „scone“, která se jí se smetanovým krémem a jahodovým džemem.

Druhý výlet nás zavedl do hlavního města hrabství Devon, Exeteru. Jde o jedno z nejstarších anglických měst s proslulou gotickou katedrálou a hrázděnými domy z 16. století. Třetí odpolední výlet nám odhalil romantickou krásu Cornwallu. Vyšplhali jsme se na zříceninu bájného hradu Tintagel, kde se podle pověsti narodil král Artuš. Byl zrovna odliv, proto jsme mohli vstoupit do Merlinovy jeskyně, která je v době přílivu zalitá vodou.

Následující den čekala žáky malebná vesnička Cockington Village s doškovými chaloupkami a návštěva 19. století v muzeu Bygones, kde mohli nahlédnout do způsobu života lidí před 200 lety.

Po čtyřech dnech výuky dostali žáci certifikáty, které jim na terase školy slavnostně předali jejich angličtí učitelé.

Poslední den v Anglii jsme strávili v Londýně. Prošli jsme se kolem Parlamentu, viděli na vlastní oči Big Ben, Westminsterské opatství, vládní čtvrť White Hall, přísně střežené obydlí ministerského předsedy v Downing Street, zahlédli výměnu stráží u Buckinghamského paláce, vylezli jsme na obrovské sochy lvů na Trafalgarském náměstí a zažili jízdu v opravdovém londýnském dvoupatrovém autobuse. Po rozchodu na Leicester Square, kde někteří žáci ještě dokoupili poslední suvenýry a pamlsky, jsme se prošli po skleněné lávce nad Temží v muzeu Tower Bridge. A pak jsme se ještě stihli pokochat krásami Londýna z paluby výletní lodičky, která nás zavezla k O2 aréně. Tam jsme nasedli na lanovku, z níž se nám naskytl výhled na olympijský areál dnešního Londýna. Po celou dobu našeho pobytu ve Velké Británii nás trpělivě provázela paní Dagmar Prosková, skvělá průvodkyně CK Kristof s. r. o., spolu s dvěma řidiči, kteří nás bezpečně dopravili domů.

Jazykové pobyty ve Velké Británii jsou skvělou příležitostí, jak motivovat žáky ve výuce angličtiny a rovněž se seznámit s reáliemi a současností této země.