Zahraniční výjezd v rámci projektu ERASMUS+ do Dreieich, Německo: 24. - 31. ledna 2015

30.01.2015

Další setkání žáků a učitelů v programu ERASMUS+ probíhalo v německém Dreieich v kraji Offenbach. Setkání se účastnili kromě naší školy, zástupci škol z Holandska, Německa, Španělska a Velké Británie. Projekt nese název Social Media and Education – Threats and OpportunitiesNedělní program strávili žáci s hostitelskými rodinami. Od pondělí už jsou dny studijní - pracovní. Více informací dále v článku s fotografiemi.

Před odletem do Frankfurtu na letišti Václava Havla. Přišli se rozloučit i další spolužáci.

V pondělí se všichni účastníci setkání sešli v tělocvičně školy, kde se pomocí různých her a pohybových aktivit měli možnost poznat. Později se jich ujali odborníci na média a ochranu dat a seznámili je se zásadami ochrany soukromí na sociálních sítích a chytrých telefonech (smartphone). Nakonec si nově získané znalosti mohli vyzkoušet v kvízu.

Úterní program obsahoval teoretickou i praktickou část. Nejdříve se účastníci zamýšleli nad tím, jak moc ovlivňují a mění naše soužití a vztahy problémy související s internetem a sociálními médii. Vytvářeli vlastní myšlenkové mapy a ve skupinách diskutovali o kyberšikaně nad kresleným komiksem.
Mezi studenty přišel i policejní důstojník, odborník na zločiny páchané na internetu. Nakonec dostali studenti úkol vytvořit ve skupinách po třech stylizované fotografie, které by vyjadřovaly některé z problémů, o nichž celé dopoledne diskutovali. Těší nás, že naši žáci jsou víc než zdatnými partnery žákům z ostatních účastnických zemí.

Tlumočíme pochvalná slova Doubravky Matulové, zástupkyně ředitele, která je s kolegou Tomášem Klinkou nadšená schopností našich žáků komunikovat na vysoké úrovni v angličtině.

Ve středu se účastníci setkání seznámili s týmem studentů, kteří pomáhají dětem čelícím nejrůznějším problémům spojeným s médii, např. kyberšikaně apod. Tým se jmenuje Media Scouts Team. Studenti se scházejí jednou za měsíc, spolupracují s učiteli i odborníky na prevenci šikany. Fungují takto již rok. Na začátku roku obejdou jednotlivé třídy, představí se, aby každý věděl, kdo jsou a co dělají. Během přestávky na oběd je mohou ostatní děti vyhledat a požádat o pomoc. Poznají je podle triček, které si vždy na tuto dobu oblékají.

Celý den se pak žáci na setkání věnovali zpracování fotografií na téma setkání, které měli za úkol pořídit. Na závěr pak probírali, co vše se za ty tři dny dozvěděli, co je zaujalo, co si budou pamatovat, co by změnili a jak se jim spolupráce s ostatními líbila (metoda "Pět prstů").

Ve čtvrtek žáci navštívili páté největší město Německa - Frankfurt nad Mohanem. Prohlédli si historickou část města a vyslechli si výklad anglicky hovořících průvodců. I když počasí nebylo nejvlídnější, mohli si prohlédnout město i z otevřené terasy velkého nákupního střediska.

Ve čtvrtek večer se pedagogický doprovod zúčastnil slavnostního setkání Network Conference - mezinárodní konference učitelů. Měli možnost se seznámit s učiteli z řady zemí, např. Japonska, Turecka, Francie, Izraele, Španělska a Holandska. Pozdravili také účastníky konference jménem naší školy a poděkovali za skvělou organizaci 2. setkání projektu Social Media.

V pátek všichni účastníci setkání jeli na poslední výlet, tentokrát do Mohuče (Mainz). Nejdříve navštívili centrálu německé televize ZDF, kde si prohlédli virtuální studia, technické zázemí, vyzkoušeli si, jaké to je stát před kamerou. Měli možnost stát i za kamerou a porovnat si televizní obraz s realitou studia. Po zajímavém výkladu a prohlídce následovala návštěva samotného historického jádra Mohuče.

V sobotu všechny čeká rozloučení a návrat domů. Česká výprava přiletí na Letiště Václava Havla ve 14 hodin.

Všichni zdraví domů :)