Netopýří noc

03.10.2013

Free Bat Coloring Page 1625. září 2013 dostali žáci druhého stupně příležitost se účastnit komentované přednášky a následného pozorovaní netopýrů v přírodní rezervaci Divoká Šárka. Naší průvodkyní byla členka České společnosti pro ochranu netopýrů Dita Weinfurtová.

V České republice žije celkem 27 objevených druhů netopýrů a my jsme během jednoho večera viděli tři z nich. Netopýra zrzavého, dlouhouchého a vodního. Netopýr zrzavý, tedy Lucinka, je bohužel navždy handicapovaná samička, proto je chovaná v zajetí. Netopýr dlouhouchý neboli Piškot, je na tom stejně jako Lucinka. Díky paní Weinfurtové, která momentálně zastává roli netopýří maminky, jsme si jeho jedinečné uši mohli prohlédnout krásně zblízka. A posledními spatřenými byli netopýři vodní, pár divokých jedinců poletujících nad vodní hladinou nádrže Džbán.

Myslím, že tato terénní exkurze byla pro všechny velkým přínosem. Dozvěděli jsme se spoustu nových informací, a tím nemyslím jen obecné věci týkající se právě netopýrů, ale také co dělat, popřípadě koho kontaktovat, když se nám doma zabydlí hejno takových ne příliš tichých tvorečků.

Je důležité vědět, že všichni netopýři žijící v naší zemi jsou chránění zákonem. Upřímně řečeno se ani nedivím, každý početnější úhyn může znamenat zkázu celého druhu. A to by byla obrovská škoda. I netopýři totiž zastávají důležitou roli v našich životech, i když si to málo lidí uvědomuje. Netopýři se ve většině případů živí hmyzem a tím pádem mají podobnou funkci jako třeba pavouci. Dalším z faktorů jejich důležitosti je například trus, který se používá jako hnojivo.

Jsem si jistá, že pozorování netopýrů byl pro všechny naprosto nezvyklý zážitek, jež si všichni náležitě užili. Už se těším, co pro nás paní učitelky vymyslí příště.

Pavlína Procházková, ZŠ Mládí, 8.A