Jazykový kurz v Torquay, hrabství Devon

16.05.2009

Počátkem června se konal další jazykový výjezd naší školy do Velké Británie. Tentokrát si jelo do Anglie vyzkoušet a prohloubit své jazykové znalosti přes padesát žáků v doprovodu svých učitelů angličtiny, kteří program spolu s cestovní kanceláří sestavili. Cílem byla tentokrát nová destinace, městečko Torquay v hrabství Devon. V článku najdete odkazy na webové stránky této oblasti a několik snímků z pobytu na Anglické riviéře. Dalších přes 700 fotografií dokumentujících tento nezvykle slunečný pobyt bylo umístěno do tří internetových alb s přístupem pro účastníky kurzu a jejich rodiče.
Žáci byli ubytovaní v hostitelských rodinách v městě Torquay. Hodiny angličtiny navštěvovali ve škole RIVIERA ENGLISH SCHOOL http://www.riviera-english-school.com/. Během pobytu byly organizovány výlety do okolí. Cestou do Torquay jsme se krátce zastavili u tolik obdivované a tajemné megalitické stavby STONEHENGE na Salisburské planině. Další den jsme se vydali po stopách Psa Baskervillského Sira Arthura Conana Doyla do vřesovišť DARTMOOR. Lodní výlet do DARTMOUTH s pitoreskním zálivem, tvořeným ústím řeky DART, byl nádherným zážitkem, který jako bychom prožili v jiném čase. Město TORQUAY a také jeho pěší a nákupní zónu jsme poznávali po pobytu na pláži MEADFOOT. Posledním odpoledním výletem bylo město EXETER s jeho nádhernou katedrálou, ve které byla expozice výstavy výtvarných prací žáků z britských škol. Ve městě EXETER jsme prošli i důmyslný historický systém vodovodní sítě, který kdysi zásoboval vodou celé město a dnes se nachází 5 – 6 metrů pod povrchem. Cestou domů byla v plánu prohlídka pamětihodností LONDÝNA. Během pobytu jsme se mohli po britské metropoli rozhlédnout z obrovského otáčivého kola LONDON EYE. Podívali jsme se na sídlo Alžběty II, BUCKINGHAM PALLACE, na bulváru WHITEHALL jsme se zastavili u koňské stráže Jejího Veličenstva a nahlédli do uzavřené ulice DOWNING STREET se sídlem britského premiéra. Na největším Londýnském náměstí TRAFALGAR SQUARE jsme obdivovali kašny a impozantní sloup se sochou admirála Nelsona NELSON‘S COLUMN. Užili jsme si i krátký rozchod na náměstí LEICESTER SQUARE. Prožili jsme i jízdu londýnským metrem LONDON TUBE, které je tak jiné oproti tomu pražskému. Jeli jsme ze stanice TOTTENHAM do stanice SAINT PAUL‘S CATHEDRAL, abychom na chvíli obdivovali druhou největší katedrálu na severní polokouli stavitele Christophera Wrenna, který ji vystavěl po obrovském požáru Londýna v roce 1666. S požárem byla spojena i návštěva památníku na tento požár THE MONUMENT, ve kterém jsme vystoupili po 311 schodech na jeho vršek a po sestupu každý dostal certifikát, potvrzující návštěvu této známé londýnské stavby. Od něj jsme zamířili k starému londýnskému hradu THE TOWER OF LONDON a pak jsme pluli po řece Temži směrem do čtvrti GREENWICH, abychom cestou obdivovali moderní architekturu na místě bývalých londýnských doků THE DOCKLANDS. Ještě jsme stihli navštívit snad nejznámější observatoř GREENWICH OBSERVATORY, abychom si vyzkoušeli přeskakovat přes nultý poledník z východu na západ a zpět. Potom jsme krásným Greenwichským parkem došli k autobusu a nastoupili cestu zpět.

Hlavním cílem jazykového pobytu bylo vyzkoušet si, jak se žáci dovedou domluvit a ten byl splněn. Učitelé měli největší radost z toho, když jim nadšení žáci sdělovali, o čem si povídali v hostitelské rodině a sdíleli s nimi radost z jejich nadšení, když zjišťovali, že si dovedou sami s angličtinou poradit nejen v rodině, ale také ve škole a obchodě. Největším problémem pro mnohé žáky bylo jednání prodavačů a prodavaček v obchodě. Oproti naší zemi si lidé v obchodech potrpí na slušnosti. Vždy se hezky pozdraví, slušně požádají, prodavači děkují a zákazníci děkují také. Bylo by krásné, kdybychom i tuto zkušenost přenesli přes Kanál La Manche až k nám, do České republiky.
Stihli jsme toho opravdu hodně a navíc nás doprovázelo neobyčejně slunečné počasí, které bylo tak málo typické pro Anglii.