Vážení rodiče,
i ve školním roce 2020/2021 Vám Jazyková škola Fan nabídne anglickou družinu WattsEnglish pro žáky 1. až 3. tříd. Také nabídne kroužek angličtiny Wattsenglish pro žáky 4. a 5. tříd.
Dále v článku najdete letáky s bližšími informacemi o obou aktivitách a možnostmi přihlášení.

Na začátku února se žáci 2.-4. tříd, kteří navštěvují školní družinu, zúčastnili 4. ročníku turnaje v minigolfu pro děti ze základních škol JUNIOR MINIGOLF MASTERS. Mohli si tak vyzkoušet méně známý sport, zasoutěžit si v něm, seznámit se s profesionálními trenéry minigolfu, a především vyzkoušet svou zručnost a schopnost koncentrace, které jsou pro minigolf potřeba. Zároveň se tak nepřímo utkali se žáky více škol v turnaji, který je co do počtu zapojených hráčů největším turnajem v tomto sportu. Naše škola se do tohoto turnaje zapojila již potřetí. Dětem se hra velmi líbila.V předvánočním období navštívily děti ze školní družiny hned dvě vánoční dílny doplněné o zajímavý program.

V pondělí, 9. 12. přijelo do naší školy rodinné divadlo Slunečnice s hudebním vánočním představením. Žáci školní družiny si v prostorách tělocvičny poslechli tradiční vánoční koledy, ale i pohádkové písně v zajímavém aranžmá tohoto hudebně divadelního spolku. Taková hudební představení jsou dětmi velmi oblíbená stejně jako vánoční diskotéka, která následovala po skončení programu. Divadlo Slunečnice nám tak do školy přivezlo krásnou vánoční atmosféru.

Den 13. listopadu je Světovým dnem laskavosti. Oddělení školní družiny 2.B se zapojilo do celostátního happeningu #jsem laskavec. V rámci tohoto projektu se děti rozhodly uklidit okolí dětských hřišť, které jsou poblíž naší školy, a které navštěvují nejen žáci školní družiny, ale i další děti. Chtěly tak přispět k větší bezpečnosti a upravenosti těchto hřišť a poukázat na to, že odpadky patří do koše.

Během měsíce října a listopadu navštívila oddělení školní družiny 2. A, 2. B a 3. A sociálně terapeutickou dílnu Diakonie Českobratrské církve evangelické ve Stodůlkách, kde si naši žáci mohli společně s klienty dílny vyrobit zajímavé dekorační předměty.

Anglická družina – Primary English Club zahájí činnost v prvním říjnovém týdnu. Přihlášení a informace pod odkazem.

Školní družina dostala v půlce května pozvánku od Speciální školy Prahy 5 a Diakonie Českobratrské církve evangelické na sousedské setkání. Některá oddělení školní družiny ráda pozvání přijala a na sousedské setkání, které se konalo 4. června, přišla.

 Poslední dubnový pátek zavítal již po několikáté do naší školy brněnský divadelní spolek Slunečnice a dětem ze školní družiny představil opět profesionální vystoupení s vtipným příběhem a veselými písničkami. Představení se jmenovalo „Strašidelná hodina zpěvu“, ale strašidelnost měla pouze v názvu. Děti se při představení nebály, ale naopak se smály a mohly si společně s herci zazpívat známé pohádkové písničky.

Několik dní před Velikonocemi, si žáci z oddělení školní družiny 1.B nazdobili s pomocí zkušené paní floristky Jitky krásné květinové dekorace. Žáci se nechali inspirovat slunečným jarním počasím a blížícími se velikonočními svátky. Od paní floristky se dozvěděli, jaké květiny jsou na takové jarní dekorace vhodné i jak o ně správně pečovat. Výsledkem pak byly dokonale nazdobené jarní květináče, které si odnesli domů a jistě tak překvapili své maminky krásnou jarní výzdobou.

Práce bezpečnostních složek České republiky vzbuzuje respekt a zároveň obdiv. Ostatně mnoho dětí touží po tom stát se v dospělosti policistou nebo hasičem. A proto se 11. dubna některá oddělení školní družiny vypravila na akci pořádanou každoročně městskou částí Prahy 13 s názvem „bezpečná třináctka“. Žáci z naší družiny si tu mohli vyzkoušet na figurínách první pomoc, mohli se podívat dovnitř hasičského, policejního, vojenského či záchranářského auta. Nejvíce však děti zaujala ukázka výcviku policejních psů a koní. Děti se dozvěděly mnoho zajímavostí nejen o práci bezpečnostních složek a také si připomněly zásady bezpečného chování ve městě, doma i při pobytu v přírodě.

Druhé dubnové úterý vyhnali žáci navštěvující školní družinu ze školy zimu a přivítali jaro. Nejstarší žáci společnými silami vyrobili Moranu, mladší žáci si připravili jarní taneček a básničky a potom všichni společně v průvodu vynesli od školy pryč Moranu, která symbolicky znázorňuje zimu. Tu vyhodili do příkopu a na znamení začínajícího jara a blížících se Velikonoc si z přírodních materiálů vyrobili tzv. „létéčka“ a ozdobili je namalovanými vajíčky. Tři oddělení školní družiny pak zaplnila vázy s těmito krásně nazdobenými větvičkami. „Zima pryč a jaro do domu.“

Městská knihovna ve Stodůlkách uspořádala výstavu výtvarného kroužku DDM na téma „Draci“ Některá oddělení školní družiny tuto výstavu navštívila. Děti se tu setkaly nejen s draky povedeně namalovanými na papíře, ale také s několika knihami o dracích, které knihovníci na toto téma k výstavě připravili. Výstava se dětem velmi líbila. V příjemném prostředí knihovny pak děti vedly mezi sebou diskuse, jestli draci ve skutečnosti opravdu existovali….

V období masopustního veselí si i žáci oddělení II. A školní družiny užili karnevalových radovánek. Ve svých nápaditých a originálních maskách a kostýmech se účastnili družinových soutěží, vyzkoušeli si mnohé nevšední pohybové dovednosti, dostali sladké odměny a nakonec si zatančili na karnevalové diskotéce.

V pondělí, 10. prosince zavoněly v odděleních školní družiny Vánoce. Žáci, kteří navštěvují školní družinu se i letos zúčastnili tradičního zdobení perníčků, které každým rokem v družině pořádáme. Při poslechu koled zdobily děti barevnými polevami různé tvary voňavých perníčků. Tato několik set let stará česká tradice je u dětí velmi oblíbená a perníčky si všichni pečlivě ozdobili, někteří hned nedočkavě pár perníčků i snědli. Ovšem všichni si užili krásnou sváteční, předvánoční atmosféru.

Školní družina se v době Adventu zapojila do charitativní předvánoční sbírky s názvem „Krabice od bot“, kterou pořádala Diakonie Českobratrské církve evangelické a která měla za cíl potěšit děti z azylových domů, děti z neúplných rodin, či děti z chudších rodin.

K podzimu neodmyslitelně patří nejen výroba zvířátek z kaštanů a podobné činnosti, ale určitě také pouštění draků. I když letošní podzim nepanují pro pouštění draků nejlepší povětrnostní podmínky, uspořádaly paní vychovatelky z oddělení III. A a III. C pro děti „družinovou drakiádu“. Žáci se pochlubili krásnými draky a soutěžili, který z nich vyletí nejvýš. Pro všechny to bylo příjemné zpestření družinové vycházky.

Žáci z oddělení školní družiny 1. A, 1. B a 1. C se poslední zářijový týden vydali na podzimní vycházku. Pozorovali začínající podzimní proměny přírody, hráli sportovní hry a nasbírali spoustu přírodního materiálu pro podzimní tvoření. Zatímco žáci z oddělení 1. A se vydali do oblíbené Obory Hvězda, žáci z oddělení 1. B a 1. C prozkoumali krásy Prokopského údolí.

Vážení rodiče, naše škola se opět zapojila do projektu Sportuj ve škole (pokračování projektu MŠMT Hodina pohybu navíc), jehož cílem je umožnit žákům kvalitně trávit volný čas, zlepšovat se v pohybových aktivitách, a také zkvalitňovat pohybové dovednosti dětí a žáků ve školních družinách. Aktivity budou po celý školní rok probíhat zdarma, pod vedením vyškolených pedagogických pracovníků 1x týdně v rámci školní družiny podle rozvrhu. (více v článku)

V tomto článku Vás informujeme o provozu školní družiny, časech, kdy si můžete děti vyzvedávat, o přijímání dětí do školní družiny a najdete zde i zápisní lístek.

Děti z naší školní družiny oslavily Den dětí 30. května v Centrálním parku, kde Městská část Prahy 13 pořádala pro děti zábavné odpoledne. Byly tu připravené sportovní soutěže, divadélka, pouťové atrakce a spousta dalších aktivit u dětí tolik oblíbených. Naši žáci si odpoledne užívali plnými doušky a z této akce si odnesli spoustu krásných dárků.

Pondělí, 28.5. bylo dnem, kdy si žáci oddělení 3.B mohli na vlastní oči vyzkoušet, jaké to je být nevidomý. Navštívili jsme totiž Neviditelnou výstavu. A byla to pro děti zajímavá zkušenost. Po dočasné ztrátě jednoho ze smyslů – zraku, si prověřily pohotovost a důležitost smyslů ostatních. Počáteční nejistotu a tápání v opravdové tmě tak vystřídalo nadšení z nevšedního zážitku. Na konci výstavy se děti mohly seznámit s historií kompenzačních pomůcek pro nevidomé a samy si je vyzkoušet, a také občerstvit se v kavárně – jak jinak než potmě.

Ve středu, 23. 5. se družinoví prvňáčci zúčastnili soutěžního odpoledne, které pořádala Městská knihovna v KD Mlejn. Naši žáci, jako již zdatní čtenáři, plnili různé úkoly, které se netýkaly jen čtení, ale také to byly úkoly pohybové a vědomostní. Děti měly možnost zahrát si deskové hry a prohlédnout si útulné prostory knihovny, či si půjčit knížku. Na rozloučenou pak dostali všichni milé dárky jako odměnu za poctivé plnění jednotlivých soutěží.

Čtvrtek - 19. duben byl pro Prahu dnem dvou zajímavých akcí. Pořádal se „Den Země“ v Centrálním parku, na Slunečním náměstí pak probíhala akce „Bezpečná třináctka“. Naše školní družina tyto akce pravidelně navštěvuje, a tak si je ani letos nenechaly některé oddělení ŠD ujít.

Kouzla děti baví. Již poněkolikáté k nám do školní družiny zavítal kouzelník. V prostorách naší tělocvičny předvedl dětem začátkem dubna úžasná kouzla a triky. Tak jako při minulých vystoupeních, mohli se i letos mnozí žáci zúčastnit kouzelnického vystoupení a nadšeně dělaly kouzelníkovi zdatné asistenty. V kouzlení pomáhaly také některé paní vychovatelky. Vrcholem vystoupení pak byl bezpochyby vyčarovaný králík. Kouzelnická show všechny nadchla a pobavila.

Naše škola se od školního roku 2015/2016 zapojila do projektu Hodina pohybu navíc. Projekt první dva roky probíhal bez větších problémů a děti ve školní družině si hodiny s paní učitelkou Pavlou Fialovou a panem učitelem Zdeňkem Poláčkem velmi oblíbily.

18. 1. 2018 byl ukončen sběr víček na naší škole. Od září tohoto školního roku jsme nasbírali neuvěřitelných 46 pytlů víček. Výtěžek z jejich výkupu pak pomůže s výdaji na léčení nebo na nákup kompenzačních pomůcek rodinám s nemocnými dětmi. Původně naše sbírka začala jako pomoc malému Matyáškovi, ale nakonec jsme víčka rozdělili do více rodin. Děti ze školní družiny se mohly seznámit s nelehkými osudy jednotlivých nemocných dětí a uvědomit si, že opravdu každý může pomoci. Děkujeme všem, kteří se naší sbírky víček zúčastnili.

První lednový pátek přišli na koledu tři králové. Byli to žáci z odd. školní družiny 3. B a přišli ostatním družinovým dětem, našim kuchařkám ze školní jídelny a pedagogům na naší škole, popřát šťastný nový rok plný zdraví. Zazpívali a také převyprávěli příběh o třech králích. Za své krásné vystoupení pak dostali sladkou odměnu, o kterou se jako spravedliví králové podělili s ostatními spolužáky.

Před vánočními prázdninami navštívilo několik oddělení školní družiny poutavou výstavu betlémů s názvem „Dřevěné a medové Vánoce“. V útulných prostorách si mohli žáci prohlédnout nejen tradiční betlémy vyrobené ze dřeva, ale také např. čertovský betlém, betlém vyrobený z marcipánu a mnohé další. Sami si pak mohli jeden svůj betlém sestavit, dále si vyzkoušeli těžkou práci řezbáře a nazdobili si medové perníčky. Vánoční atmosféru pak dokreslilo zajímavé vyprávění pana řezbáře o Vánocích a tradičních venkovských zvyklostech.

Jak už bývá zvykem, žáci mající Hodinu pohybu navíc tráví zimní měsíce, každé pondělní odpoledne na ledě zimního stadionu Bronzová. První dva prosincové pondělky se žáci z oddělení školní družiny 1.B učili základním dovednostem na ledě – vstávání z ledu, přenášení váhy těla, osvojili si bruslařský postoj, chůzi po ledě. Vše jsme trénovali prostřednictvím her Na medvěda, Na Mrazíka, Na sochy. Cílem je vypěstovat u dětí trvalý zájem o tuto zimní pohybovou aktivitu.

V tomto školním roce se v rámci školní družiny více věnujeme čtení, recitaci, porozumění čtenému textu a dalším aktivitám, které jsou spojené s knihou. Jednou takovou milou aktivitou je čtvrteční čtení ve školní knihovně, kdy nás navštěvují prarodiče a rodiče družinových dětí a ostatním dětem předčítají z jejich oblíbených knih a povídají si s nimi o svých literárních hrdinech.

Školní družina se účastnila „Dne zdraví“ na Slunečním náměstí. Tak jako loňský školní rok, zahájili jsme i ten letošní účastí na akci s názvem „Den zdraví“ pořádanou Městkou částí Praha 13, která se konala 15. září. Letos se mohli někteří žáci ze školní družiny podrobněji seznámit se základy sebeobrany a na vlastní kůži si sami vyzkoušet některé základní cviky.

V polovině června dostala školní družina opravdu milý dárek – několik desítek knížek pro děti rozmanitého žánru, desítky DVD s pohádkami i dokumenty, mnoho časopisů a několik her. Chtěli bychom tak poděkovat paní Janě Antonové, která nám tímto bohatým darem pomohla rozšířit zásoby knih, her a časopisů nejen ve školní družině, ale také v žákovské knihovně kam putovaly hlavně dětské romány a detektivky.

V návaznosti na „Deskohraní“, které se dětem velmi líbilo, uspořádaly paní vychovatelky ve školní družině velký odpolední turnaj v hraní snad nejoblíbenějších stolních her: ČLOVĚČE, NEZLOB SE! a PEXESA. Ti nejlepší z každého oddělení se pak utkali ve finále. Všem účastníkům se dostalo sladké odměny, tři nejlepší z každého klání pak dostali zajímavé knížky a časopisy.

Žáci z oddělení III. C se delší dobu zabývali zpracováváním odpadového materiálu. Některým věcem, jež už neměly uplatnění v běžném spotřebitelském provozu, dali jiný – umělecký význam. S výsledky svého snažení pak ostatní žáky a i některé pedagogy seznámili 13. 6. na vernisáži v hale školy, která měla velký úspěch. Žáci tak dokázali, že ne všechno musí nutně skončit v odpadkovém koši, ale že díky fantazii a šikovným rukám může mnohé posloužit jako jedinečná dekorace interiéru.

Tak jako v minulém školním roce, tak i letos se několik oddělení ŠD vydalo na procházku do Prokopského údolí, která byla spojená s opékáním špekáčků. Tato akce měla i letos velkou účast. Děti si nejdříve vyzkoušely hry v lese i stezku odvahy a pak si při společném posezení u ohně povídaly o tom, co budou dělat o prázdninách. Přišla chvíle i na strašidelné příběhy. I letošní opékání buřtů si děti plnými doušky užily.

Jednobarevné dny se ve školní družině konají pravidelně. Tento rok jsme vybrali jarní, zelenou barvu. A tak jsme si oblékli zelená trička, zelené kalhoty, sukně a šaty a do družiny si donesli i zelené hračky. Všichni potom vyráběli nebo kreslili zelené housenky, ještěrky, čtyřlístky a vodníky. Zelený den se dětem moc líbil. A všichni jsme se divili, kolik odstínů zelené barvy existuje.

Koncem května se žáci z odd. II. C s některými žáky z odd. II. B zúčastnili „Deskohraní“ v Kulturním domě Mlejn, pořádané Městskou knihovnou. Zde si mohli vyzkoušet novinky na trhu společenských her, případně si v prostorách knihovny zahrát starší nebo své oblíbené hry. Na konci tohoto hraní pak každý z účastníků dostal malou hračku jako památku na příjemně strávené odpoledne.

Že ve školní jídelně dětem zřejmě opravdu chutná:

Kouzelnická show bývají u dětí velmi oblíbené. A pokud jsou vydařené a s dokonalými triky, dětem se jako mávnutím kouzelného proutku objeví v očích úžas a nadšení. Jedno takové skvělé představení nám 17. 5. přijel do družiny ukázat opravdový kouzelník. Do svých triků zapojil mnohé žáky. Jeho představení bylo nejen plné zajímavých kouzel a triků, napětí, ale také legrace. A i když jsou kouzelníkovy triky přísně tajné, na závěr děti přece jen jedno kouzlo naučil.

Letošní zima byla neobvykle štědrá na sníh, a tak jsme si mohli v odpolední školní družině užít dostatku zimních radovánek. Děti neúnavně bobovaly na kopci, stavěly sněhuláky a jiné stavby ze sněhu, některá oddělení pak navštívila zimní stadion, kde děti zdokonalovaly své bruslařské dovednosti. Zima pak byla inspirací několika výtvarným dílům, které ozdobily nástěnky na chodbách. Se zimou jsme se rozloučili masopustním karnevalem a začínáme se připravovat na jaro. 

18. ledna zavítali k nám do školy herci divadla „Pod čepicí“ a dětem ze školní družiny se představili s hrou „Ekologie“, která je primárně zaměřená na problematiku třídění odpadu. 

Naše škola využila i v tomto školním roce možnosti zapojení do pokusného ověřování zařazení další hodiny tělesné výchovy, které se uskutečňuje již druhým rokem pod názvem Hodinu pohybu navíc. Škola mohla, jako v loňském roce zařadit tři oddělení školní družiny. Oddělení školní družiny I. C se věnovalo také bruslení.

Pátek, 13. 1., si vybrali žáci 4. C (odd. ŠD 2. C a 3. C) pro premiéru svého divadelního představení. Jednalo se o volné pokračování jejich první úspěšné inscenace „O hloupém Honzovi a němé princezně“.