Kurzy Britské rady začínají 7. února. Zájemci si opět vyplní přihlášku, kterou odevzdají svému vyučujícímu angličtiny nebo paní učitelce Matulové.
Vážení rodiče, v článku najdete odkaz na webové stránky Britské rady v Praze a e-brožuru v češtině, která obsahuje rady a informace o tom, jak se děti učí cizí jazyk a jak přitom pomáhají obrázkové knížky a říkanky. Je to užitečná pomůcka pro rodiče i učitele.

201010120736_logo.gifOn Monday, 11th October 2010, the Chief Executive of the British Council, Director General, Mr Martin Davidson from London visited our school during his participation in the Forum 2000 Conference. Former President of the Czech Republic, Mr Vaclav Havel invited Mr Davidson to take part in the conference. He was accompanied by Mr Nigel Bellingham, Director of the British Council in the Czech Republic, Ms Irena Maskova from the Ministry of Education, Youth and Sport of the Czech Republic, Ms Stasa Zavitkovska, from the British Council in Prague and Mr Antony Peachment, one of the teachers of the off site language courses.

Continued in the article…